Premijer je ozbiljno shvatio sve češća upozorenja o nepravilnostima prilikom dodjele sredstava iz europskih fondova u Hrvatskoj i zato neće biti produžen mandat aktualnoj ravnateljici APPRRR-a Matildi Copić koju je na tu funkciju postavio Tomislav Tolušić
Početkom iduće godine trebalo bi doći do velikih promjena na čelu Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR), državnoj agenciji koja svake godine isplati oko 5,5 milijardi kuna što državnih poticaja, što sredstava iz poljoprivrednih fondova Europske unije. Nacional je doznao da će početkom studenoga biti raspisani natječaji za novog ravnatelja i zamjenika ravnatelja ove agencije, što znači da gotovo sigurno neće biti produžen mandat aktualnoj ravnateljici Matildi Copić koju je na tu funkciju početkom 2017. godine postavio tadašnji ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić, iako ona do tada nije imala nikakvog iskustva u poljoprivrednoj politici niti u radu s fondovima za ruralni razvoj. Nacionalovi izvori tvrde da odluka o neproduživanju mandata Matildi Copić pokazuje da je premijer Plenković odlučio ozbiljno shvatiti sve češća upozorenja iz Bruxellesa o nepravilnostima prilikom dodjele sredstava iz europskih fondova u Hrvatskoj. Veliki broj tih prigovora išao je upravo na dodjelu sredstava za ruralni razvoj koja se provodi preko Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju na čijem je čelu Matilda Copić.
Izvori iz Ministarstva poljoprivrede Nacionalu su potvrdili kako je gotovo sigurno da je ravnateljica APPRRR-a izgubila povjerenje, kako premijera tako i ministrice poljoprivrede Marije Vučković, te da će 2. studenoga biti raspisan natječaj za novu čelnu osobu te agencije, ali i njenog zamjenika. To znači da se sprema potpuna čistka u samom vrhu Agencije za plaćanja u poljoprivredi te da se osim Matilde Copić sprema i odlazak njenog zamjenika Antuna Vujića, koji se također smatra bliskim s bivšim ministrom poljoprivrede Tomislavom Tolušićem, s obzirom na to da je prije dolaska u APPRRR obnašao dužnost voditelja Regionalnog ureda Virovitičko-podravske županije Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.
Njihov odlazak Nacionalovi izvori dovode u direktnu vezu s brojnim nepravilnostima koje istražuju organi Europske unije poput Olafa ili Europskog revizorskog suda, a koji su u posljednjih godinu dana proučavali poslovanje Agencije za plaćanja u poljoprivredi, o čemu je opširno pisao i Nacional. Najava odlaska Matilde Copić i njenih najbližih suradnika dolazi i samo nekoliko tjedana nakon što je Nacional pisao o ozbiljnim problemima u kojima bi se Hrvatska mogla naći jer ministar financija Zdravko Marić još uvijek nije uspostavio sustav neovisne kontrole trošenja sredstava iz fondova EU-a, od kojih na razini Europske unije gotovo polovica otpada na sredstva za poljoprivredu i ruralni razvoj. Problem za Hrvatsku je taj što se često o dodjeli sredstava odlučuje s političke razine, odnosno u odluke o kreiranju kriterija za dodjelu sredstava za pojedine projekte uključena je politika, to jest s politikom povezani pojedinci, pa se nerijetko sredstva netransparentno dodjeljuju podobnima i njima prilagođavaju kriteriji, a ne postoji institucija iznad njih koja bi to kvalitetno mogla kontrolirati.
To se pogotovo vidi na primjeru Agencije za plaćanja u poljoprivredi i slučajevima netransparentne dodjele sredstava osobama koje su u bliskim vezama s čelnim ljudima agencije, o čemu je Nacional ranije pisao, a po tvrdnjama naših izvora iz Ministarstva poljoprivrede, upravo su ti slučajevi predmet interesa istražnih tijela Europske unije te je vrlo vjerojatno da je zbog njih premijer Plenković odlučio uskratiti podršku Matildi Copić za produženje mandata. Iz Ministarstva poljoprivrede potvrdili su da Matildi Copić ističe mandat, ali nisu odgovorili kada bi točno natječaj trebao biti raspisan i znači li to da će aktualnoj ravnateljici biti uskraćen mandat:
„U skladu s odredbom članka 9. Zakona o osnivanju Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (NN 30/09, 56/13) te odredbama Statuta Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, ravnatelja Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju imenuje Upravno vijeće na razdoblje od četiri godine na temelju javnog natječaja. Natječaj je javan, na njega se može javiti svaka osoba koja udovoljava uvjetima, uključujući i dosadašnjeg ravnatelja. Ravnateljici Agencije Matildi Copić mandat ističe 1.siječnja 2021. godine, a natječaj za imenovanje ravnatelja Agencije objavljuje se najmanje 30, a najviše 60 dana prije isteka mandata ravnatelja u Narodnim novinama i javnim glasilima.“
Promjene u upravljačkoj strukturi potvrdili su i iz Agencije za plaćanja u poljoprivredi. Na upit Nacionala oni su potvrdili da je iz Agencije s posljednjim danom rujna otišla jedna od najbližih suradnica Matilde Copić – Božana Bešlić:
„Gđi Bešlić je radni odnos u Agenciji za plaćanja, na radnom mjestu koje navodite, a koje je upražnjeno, prestao zaključno s 30. rujna. Nemamo saznanja o njenom novom poslodavcu.“
Naime, po informacijama izvora iz same agencije, Božana Bešlić je napustila svoje radno mjesto te je karijeru nastavila, što je vrlo indikativno, u Uredu hrvatske predstavnice na Europskom revizijskom sudu Ivane Maletić.
Ono što je tu zanimljivo jest da je karijeru nastavila u uredu Ivane Maletić, s kojom je povezuje dugogodišnja poslovna suradnja putem tvrtke Ivane Maletić Tim4Pin. Kao što smo već pisali nedugo nakon što je Matilda Copić postavljena za ravnateljicu APPRRR-a, u sam vrh Agencije za plaćanje postavljeno je cijelo društvo povezano s Ivanom Maletić i tvrtkom Tim4Pin. Naime, Matilda Copić i Božana Bešlić, uz Davorku Žagar, Kristinu Kosor i Sašu Bukovca, autorice su knjige „EU projekti – od ideje do realizacije“, zajedno s Ivanom Maletić čija je tvrtka Tim 4 Pin bila izdavač. Uz autorstvo knjige, sve ih je povezivalo i članstvo u HDZ-u.
Početkom studenoga trebao bi biti raspisan natječaj za novog ravnatelja i zamjenika ravnatelja Agencije za plaćanja u poljoprivredi, a to znači da se sprema potpuna čistka u vrhu te agencije
Nedugo nakon što je početkom 2017. Tomislav Tolušić postavio Matildu Copić za ravnateljicu Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ondje su, naravno putem transparentnih javnih natječaja, zaposleni i ostali koautori navedene knjige. Božana Bešlić je zaposlena kao pomoćnica Matilde Copić za koordinaciju, međunarodne i horizontalne poslove, Saša Bukovac došao je na mjesto pomoćnika ravnateljice Copić za ruralni razvoj, a Davorka Žagar na mjesto pomoćnice za financije. U Agenciji za plaćanja zaposlena je i Kristina Kosor, također tijesno povezana s Ivanom Maletić, jer je bila čak i direktorica tvrtke Tim 4 Pin, koju je osnovala Ivana Maletić, te je s te pozicije došla u Agenciju za plaćanje u poljoprivredi. Inače, Kristina Kosor radila je kao asistentica Ivane Maletić u njenom uredu u Bruxellesu. Zanimljivo, Kosor je bila prijavljena na istoj adresi na kojoj stanuje Matilda Copić, ravnateljica APPRRR-a, na Kennedyjevu trgu u Zagrebu. Činjenica da se čak petero suradnika Ivane Maletić zaposlilo u Agenciji za plaćanje u poljoprivredi, baca sumnju na transparentnost ondje provedenih natječaja, s obzirom na to da su za sva radna mjesta na koja su primljeni Matilda Copić, Božana Bešlić, Saša Bukovac, Davorka Žagar i Kristina Kosor bili raspisani natječaji i da je primljena upravo ekipa oko Ivane Maletić.
Očito je da Ivana Maletić nije zaboravila na svoje nekadašnje suradnice, pa je u svom timu na Europskom revizorskom sudu već našla mjesto za Božanu Bešlić, a po tvrdnjama izvora iz APPRRR-a, tamo bi se u slučaju da se ostvare najave i da ne dobije novi mandat na mjestu ravnateljice Agencije, mogla skrasiti i Matilda Copić koja je pri kraju svog mandata na čelu APPRRR-a donijela još jednu kontroverznu odluku koja, po tvrdnjama zaposlenih u Agenciji, pokazuje da nije kompetentna za tu poziciju. Naime, izvori iz Agencije za plaćanja u poljoprivredi potvrdili su da je Matilda Copić donijela odluku o opomeni pred otkaz dvjema zaposlenicama Agencije koje su, po njoj, odgovorne za fijasko s javnom nabavom za jednogodišnju uslugu redovitog dnevnog i periodičnog čišćenja poslovnih prostora, ali i pojačane dezinfekcije iz već poznatih pandemijskih razloga, procijenjene vrijednosti nešto više od pola milijuna kuna bez PDV-a. Portal Telegram je prije mjesec dana otkrio da je jedna od grupa u koje je nabava bila podijeljena, završila neugodnim poništenjem i isplatom naknade žalitelju na natječaju. Razlog? Djelatnici zaduženi za tu nabavu, u instituciji kroz koju prolaze milijarde kuna, nakon dvomjesečnog pretresanja ponuda službeno su zaključili da je iznos od 54.855,75 kuna zapravo manji od 49.440,00 kuna, a sve je uredno parafirala i ravnateljica Agencije Matilda Copić. Telegram je otkrio da je troje članova Stručnog povjerenstva za javnu nabavu, dakle tri para očiju, ispisalo gotovo 60 stranica Zapisnika o pregledu i ocjeni ponuda te u konačnici donijelo prijedlog najboljeg ponuditelja za svaku od lokacija, uz usporedne tablice cijena i dodijeljenih bodova.
Sve je otišlo na stol četvrtom paru očiju, onih ravnateljice Agencije, koja je za Grupu 2 – Usluge dnevnog čišćenja podružnice u Osječko-baranjskoj županiji, amenovala ekonomski najpovoljniji izbor tvrtke Samsic d.o.o. čija je ponuda iznosila 54.855,75 kuna s PDV-om. No čitava tri retka ispod u istoj toj potpisanoj Odluci, uredno stoji jeftinija ponuda tvrtke Adria Mons Services d.o.o. s iznosom 49.440,00 kuna s PDV-om. Iz tvrtke Adria Mons Services žalili su se Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave, koja nije imala težak posao i relativno je brzo poništila Odluku. Iz Agencije se u postupku nisu pokušavali izvlačiti, već su priznali da su pogrešno dodijelili maksimalni broj bodova, a time u konačnici pogrešno rangirali ponuđače. Žalitelju je određena i naknada troškova žalbenog postupka pa mu je Agencija na konto toga isplatila tisuću kuna poreznih obveznika, uz posao čišćenja koji bi trebao dobiti nakon procedure ponovne ocjene ponuda.
Iako je na odluci potpis Matilde Copić, sva krivnja za taj debakl na kraju je pripisana nižim zaposlenicima Agencije koji su dobili opomenu pred otkaz. Zanimljivo je da su bez ikakvih sankcija prošle bliske suradnice Matilde Copić koje su bile zadužene za provedbu tog natječaja. Naime, po informacijama od izvora iz Agencije, opomene nisu dobile Maja Bubnjić i pomoćnica ravnateljice Ana Šimić koje su bile zadužene za kontrolu cijelog procesa javne nabave. Voditeljica službe Maja Bubnjić mentorirala je kažnjene djelatnike te je sastavila Zapisnik, a pomoćnica ravnateljice Ana Šimić, pak, nadgledala je cijeli proces. Opomenu su tako od troje članova Stručnog povjerenstva dobile dvije niže rangirane djelatnice Agencije, dok treći član opomenu pred otkaz nije dobio. Po saznanjima Nacionala, riječ je o stručnom referentu Stjepanu Glavanu koji je ujedno i vozač Matilde Copić. Da stvar po ravnateljicu bude još gora, cijeli Zapisnik ona je sama navodno prekontrolirala i na kraju i potpisala, ali opomenu sebi nije dodijelila već je za sve okrivila dvije djelatnice kojima, kako tvrde izvori iz Agencije, čak nije dana prilika ni da iznesu svoju obranu i objasne kako je došlo do pogreške. Iz Agencije za plaćanja u poljoprivredi nisu odgovorili jesu li samo dvije djelatnice dobile opomenu pred otkaz te nisu objasnili zašto nisu sankcionirane i njima nadređene osobe:
„Vezano uz postupak javne nabave, ističemo kako su navedene zaposlenice u skladu sa Zakonom o javnoj nabavi, internom odlukom Agencije za plaćanja, u svojstvu javnog naručitelja, imenovane kao članovi stručnog povjerenstva u postupku javne nabave. Prema Zakonu o javnoj nabavi i Odluci o imenovanju Stručnog povjerenstva, zadatak navedenih zaposlenica bio je, između ostalog, pregled i ocjena zaprimljenih ponuda. Zaposlenice posjeduju važeći certifikat iz područja javne nabave izdan od strane središnjeg tijela državne uprave nadležnog za politiku javne nabave kojim se potvrđuje da je osoba uspješno položila ispit iz područja javne nabave te se potvrđuje posjedovanje znanja i vještina u području javne nabave. Postupak pregleda i ocjene ponuda, kao i potpis zapisnika o pregledu i ocjeni ponuda, obavljaju isključivo osobe koje su članovi stručnog povjerenstva. Pisanim putem spomenutim zaposlenicama je ukazano na učinjeni propust u obavljanju poslova, točnije u postupku pregleda i ocjene ponuda.“
Komentari