Ako Kolakušić stavove o Paveliću ponovi u Europskom parlamentu, prijete mu sankcije

Autor:

27.05.2019., Zagreb - Nakon sto je na Europskim izborima osvojio mandat Mislav Kolakusic odrzao je konferenciju za medije ispred Muzeja suvremene umjentosti.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Svojim istupima o ustaškom režimu koji su u suprotnosti s europskim vrijednostima, Mislav Kolakušić podijelio je i hrvatske zastupnike u Europskom parlamentu: dok ga oni iz SDP-a i IDS-a osuđuju, zastupnici HDZ-a i Ivan Vilibor Sinčić o njegovim izjavama šute

Mislav Kolakušić, zastupnik u Europskom parlamentu i kandidat za predsjednika države, svojim istupima o Anti Paveliću i ustaškom režimu, koji su u suprotnosti s europskim vrijednostima i antifašizmom kao temeljem ujedinjene Europe, zasad je izbjegao sankcije Europskog parlamenta, ali ako bi slične izjave ponovio za govornicom u Strasbourgu ili Bruxellesu, nije isključeno da bi predsjednik Europskog parlamenta kaznio bivšeg suca oduzimanjem dijela plaće ili privremenom zabranom sudjelovanja na sjednicama i u radu Odbora i drugih tijela Europskog parlamenta. Osim toga, Kolakušić je ujedinio i lijevo naklonjene hrvatske zastupnike u Europskom parlamentu koji redom osuđuju njegove izjave, dok oni okrenuti desnici njegove izjave, očekivano, prešućuju.

Nakon prošlotjednog Kolakušićeva intervjua televiziji N1, Nacional je uputio dopis zastupnicima SDP-a, HDZ-a, Amsterdamske koalicije, Živog zida i Hrvatske konzervativne stranke u Europskom parlamentu, s pitanjem jesu li upoznati s njegovim istupom i smatraju li da bi kao europarlamentarci trebali pokrenuti neki postupak protiv svojeg kolege koji predstavlja hrvatske birače u toj međunarodnoj instituciji. Naime, u razgovoru za televiziju N1 zastupnik Kolakušić svojim je izjavama pokazao da zapravo prešutno odobrava revizionizam, odnosno rehabilitaciju ustašluka i fašizma. Na pitanja televizijske voditeljice bi li zabranio imena ulica u spomen na fašističke zločince iz Nezavisne države Hrvatske, poput Mile Budaka, Jure Francetića ili čak Ante Pavelića, Mislav Kolakušić odgovorio je da bi prepustio lokalnoj samoupravi i građanima da o tome odlučuju. On kao predsjednik Republike o tome ne bi uopće zauzeo stav niti bi se time zamarao.

Iako je isticanje fašističkih, nacističkih i ustaških simbola i pozdrava Ustavom zabranjeno, izjavio je da nema stav ni o ustaškom pozdravu „za dom spremni“ koji je u posljednje vrijeme često u javnoj upotrebi u Republici Hrvatskoj. Njime, kao što je poznato, počinje i popularna pjesma jedne od desničarskih pjevačkih ikona Marka Perkovića – Thompsona, čiji su koncerti zabranjeni u mnogim europskim zemljama. Iako se za izvikivanje takvih pozdrava i isticanje ustaških simbola u susjednoj Republici Austriji plaća visoka kazna i ide u zatvor, Kolakušić smatra da je to u Hrvatskoj pitanje odluke sudaca i sudske prakse. Nijednom riječju nije spomenuo da se time krši Ustav RH ili da je taj pozdrav ekvivalent njemačkom „Sieg Heil“ koji je u Njemačkoj, dakako, kažnjiv.

‘Pitam se gdje bi Kolakušić podvukao crtu, bi li po istoj logici dozvolio ulice Hitlera i Mussolinija? I o tome bi trebali odlučivati građani za koje je rekao da su politički nepismeni?’ pita se Biljana Borzan

Dopis s upitom „Imate li namjeru kao Kolakušićevi kolege u Europskom parlamentu reagirati na takve izjave, kao što ste zajedno reagirali na govor bivšeg predsjednika Europskog parlamenta Antonia Tajanija, kada je uzviknuo ‘Živjele talijanska Istra i Dalmacija’?“ tjednik Nacional uputio je na sve adrese hrvatskih europarlamentaraca. Iako su se kada je bila riječ o pokušaju slovenske blokade odluke o spremnosti Hrvatske za ulazak u Schengen, svi hrvatski eurozastupnici složili oko zajedničkog otvorenog pisma koje su poslali Europskoj komisiji, u ovom slučaju nisu se ni pokušali dogovoriti. Indikativno je da na dopis nije odgovorio nijedan zastupnik iz HDZ-a, kao ni Ivan Vilibor Sinčić, dok je Ruža Tomašić odgovorila kako nije vidjela Kolakušićeve izjave jer trenutno nije u Hrvatskoj pa ih stoga ne može ni komentirati.

Zastupnica SDP-a u Europskom parlamentu Biljana Borzan oštro je osudila nedostatak stavova kolege Mislava Kolakušića:

„Osuđujem takav stav i izjave te relativiziranje veličanja nacističkih i fašističkih zločinaca. Ustav RH je jasan po tom pitanju i jedan sudac bi to morao znati.  Pitam se gdje bi Kolakušić podvukao crtu, bi li po istoj logici dozvolio ulice Adolfa Hitlera i Benita Mussolinija? I o tome bi trebali odlučivati građani za koje je rekao da su „politički nepismeni“?  Na žalost, nije odolio sirenskom zovu dodvoravanja ekstremnoj desnici kako bi si povećao izglede na predsjedničkim izborima. To je najčešće utočište političara kojima manjka kvalitetnih ideja i provedivih programa.”

Slično misli i IDS-ov Valter Flego, zastupnik Amsterdamske koalicije:

„Očito ni u ovoj kampanji nećemo biti pošteđeni kandidata koji bi kršili Ustav RH kada im to odgovara. U politici i neizjašnjavanjem često šaljemo jasnu poruku. Ne imati stav oko potencijalne rehabilitacije opasnih ideja, jasna je poruka i politika.“

Novi europarlamentarac iz redova SDP-a Fred Matić nije štedio kolegu Kolakušića:

„U ratu, ljubavi, a rekao bih i u izbornim kampanjama, sve je dozvoljeno. U snubljenju birača igra se na najniže ljudske strasti. Ono što je u cijelom normalnom svijetu gadljivo do boli, u Hrvatskoj je postalo mainstream. Otvoreno koketiranje s fašizmom i njegovim simbolima afrodizijak je za sve desničare kompleksaše, mahom s tetovažama druga Tita na prsima i grba JNA na zapešću. Njih je brojčano malo, ali imaju jednu ‘dobru’ osobinu – izlaze na izbore. Očito kolega Kolakušić procjenjuje da se za njih vrijedi boriti. Poznavajući ga iz proteklih mjeseci, mislim da to nije njegov osobni politički stav jer kao bivši sudac zna da to nije u skladu s Ustavom. No u borbi za glasove i političku diskvalifikaciju suparnika i pridobivanje ‘njihovih’ glasova, biračima se često kaže ono što vole čuti. Inače, takvi stavovi kod mene izazivaju zgražanje i gnušanje pa na moj mali, ali ponosni glas ne mogu računati.“

Biljana Borzan potvrdila je da se Mislav Kolakušić ne usuđuje podržavati slične stavove u Europskom parlamentu jer vrlo dobro zna da bi zbog toga bio financijski kažnjen. Naime, prema žestini izjave određuje se i broj dnevnih plaća koje će biti oduzete određenom eurozastupniku, a budući da udar po džepu najviše boli, oni su tamo puno oprezniji i civiliziraniji. Da je Mislav Kolakušić svoje stavove izrekao u Europskom parlamentu vrlo vjerojatno bi uslijedile i sankcije, ali pravila EP-a su takva da zastupnici ne mogu odgovarati za stvari izrečene izvan Europskog parlamenta. Kada bi Kolakušić svoje stavove iznio u Europskom parlamentu bila bi mu određena kazna zbog kršenja članka 10. Poslovnika koji u svom 4. stavku navodi da „zastupnici tijekom parlamentarnih rasprava u vijećnici ne smiju koristiti uvrede. Pri ocjenjivanju je li jezik kojim se zastupnik koristi u parlamentarnoj raspravi uvredljiv uzimaju se u obzir, između ostalog, prepoznatljive namjere govornika, percepciju izjave u javnosti, mjeru u kojoj ona šteti dostojanstvu i ugledu Parlamenta te slobodu govora dotičnog zastupnika. Na primjer, klevetnički jezik, „govor mržnje”, a posebno poticanje na diskriminaciju po bilo kojoj osnovi iz članka 21. Povelje o temeljnim pravima, uobičajeno će se smatrati „uvredljivim jezikom” u smislu ovog članka“.

‘Za razliku od Tajanijevih besmislica koje je osudilo cjelokupno hrvatsko izaslanstvo, u ovom slučaju to neće biti izvedivo jer pola naših predstavnika dijeli Kolakušićeve stavove’, kaže Predrag Matić

U ozbiljnim slučajevima kršenja članka 10., predsjednik Europskog parlamenta donosi obrazloženu odluku o odgovarajućoj sankciji koja se može sastojati od jedne ili više sljedećih mjera: ukora, gubitka prava na dnevnicu za razdoblje od dva do trideset dana, privremenog oduzimanje prava sudjelovanja u svim ili nekim aktivnostima Parlamenta za razdoblje od dva do trideset dana tijekom kojih se sastaje Parlament ili bilo koje njegovo tijelo, odbor ili izaslanstvo, ne dovodeći u pitanje pravo glasa na plenarnoj sjednici i uvjetovano, u ovom slučaju, strogim pridržavanjem pravila ponašanja zastupnika, zabrane da zastupnik predstavlja Parlament u okviru međuparlamentarnog izaslanstva, međuparlamentarne konferencije ili bilo kojeg međuparlamentarnog foruma, u trajanju do jedne godine, a u slučaju povrede povjerljivosti, sankcija može biti i ograničenje prava na pristup povjerljivim ili tajnim informacijama u trajanju do jedne godine. Sankcije se mogu i udvostručiti u slučaju ponovljenih kršenja ili ako zastupnik odbije poštovati mjeru. Osim toga, predsjednik može Konferenciji predsjednika dodatno podnijeti prijedlog da se zastupnika u Parlamentu privremeno ili trajno razriješi jedne ili više dužnosti koje obnaša.

SDP-ov zastupnik Tonino Picula na Nacionalov upit kratko je poručio da podržava stavove potpredsjednice svoje političke obitelji Socijalista i demokrata u Europskom parlamentu Biljane Borzan.

Što se tiče neke zajedničke akcije europarlamentaraca, nitko od zastupnika koje je Nacional kontaktirao nije pokazao inicijativu, a Fred Matić bio je brutalno iskren:

„Za razliku od Tajanijevih besmislica koje je osudilo cjelokupno hrvatsko izaslanstvo, u ovom slučaju to neće biti izvedivo jer, ne zavaravajmo se, pola naših predstavnika u EU-u dijeli Kolakušićeve stavove, samo ih je on javno iznio.“

Biljana Borzan zaključila je:

„Mi kao grupacija razmišljamo o nekoj zajedničkoj izjavi, no problem je u tome što Kolakušić ne pripada nijednoj političkoj grupaciji i mi se zapravo nemamo kome tamo obratiti. A on sam najviše želi javnu polemiku kako bi pobudio interes medija i skrenuo pozornost na sebe.“

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.