Nova akcija Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) i policije je u tijeku, ovaj put u Varaždinu.
Kako se doznaje, istražuju se zloporabe na štetu EU-a povezane s namještanjem natječaja oko pročistača.
Na meti istražitelja su tri osobe iz Varaždina kojima je policija pokucala na vrata s nalozima za pretragu. Vrijednost projekta je, kako se neslužbeno doznaje, oko 30 milijuna eura.
Policija je pretražila i urede u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Kako javljaju mediji, pretražen je i dom bivšeg predsjednika Fonda Siniše Kukića, koji prema dosad poznatim informacijama nije među osumnjičenima.
Pretresa se, dakle, ured i dosje Siniše Kukića i njegovih najbližih suradnika: Petre Zgomba, Sanje Pokupec-Lepanović … Interesi istrage vezani su za slučaj Sovjak, kao i sumnjive poslove oko IT programa Omega Sofware, Fleksibit … Podsjetimo, Nacional je već pisao o sumnjivoj javnoj nabavi Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Gradska organizacija SDP-a Grada Varaždina osvrnula se na današnja uhićenja. SDP-ovci su se podsjetili kako je izgledala komunikacija o glasovanju na sjednici Gradskog vijeća između tadašnjeg gradonačelnika Ivana Čehoka i Gotića iz redova HDZ-a. U objavi koju su nazvali “Gotić Čehokov žetončić” naveli su kako nema mjesta iznenađenju kad je riječ o ovim uhićenjima.
“Ovaj video je samo još jedan u nizu pokazatelja kako je funkcionirala gradska vlast kojoj su građani na izborima, a sada i europski istražitelji rekli ‘ne’. Svima imalo upućenima u gradska politička zbivanja dobro je poznato kako se taj odnos uhićenih godinama gradio po principu ‘ja tebi-ti meni’. Prigodno se prisjećamo kako je gospodin Gotić, u gradu poznat kao Čehokov žetončić, glasao za prijedlog Čehoka usprkos tome što je njegov Klub HDZ-a bio protiv”, napisali su iz gradske organizacije SDP-a uz link videa Varaždinskog.hr na kojem se vidi kako Čehoka svojom rukom spašava uhićeni HDZ-ovac Gotić.
Varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj dao je izjavu novinarima.
“Ovo što se danas događa ima tri komponente: istražnu, upravnu i političku. O istražnoj komponenti ne znamo više od vas novinara, iznenađeni smo, provode se istražne radnje i bit ćemo svi obaviješteni o tome. Što se tiče upravne komponente, Grad Varaždin će apsolutno pružiti podršku istražnim organima i svi odjeli, službe, kao i tvrtka Varkom, dat će sve potrebne komponente i biti na dospoziji istražiteljima jer mi nemamo što skrivati.
Treća je politička komponenta. Meni je kao graodnačelniku Varaždina izuzetno žao što se ovo događa u našem gradu, ali ovo je samo završni pečat nečemu ako stavljate privatni interes ispred javnog, a što o tome misle građani Varaždina oni su to rekli na proteklim izborima i ovo su samo repovi koji se vuku još od prethodne vlasti. Navodno je uhapšen direktor kojega je postavljao Ivan Čehok. Naslijedio sam 30 sudskih sporova, raznih, predstavnici prethodne vlasti imaju nekoliko kaznenih prijava koje se vode, jedna više-manje za njih očito ništa ne znači”, rekao je Bosilj.
Namještali natječaj oko pročistača
Tijekom današnjeg jutra policija je pretraživala domove osumnjičenih zbog sumnje u zlouporabe na štetu EU zbog namještanja natječaja oko pročistača.
Glasnogovornik Županijskoga državnog odvjetništva u Varaždinu Darko Galić i glasnogovornica varaždinske policije Marina Kolarić rekli su da slučaj nije u njihovoj ingerenciji.
Tko je upleten?
Prema neslužbenim informacijama uhićeni su predsjednik uprave GK Grupe Robert Gotić, istaknuti član HDZ-a, bivši direktor vodoopskrbne tvrtke Varkom Željko Bunić i još jedan poduzetnik, Stjepan Ptiček.
U tijeku su pretrage njihovih domova i poslovnih prostora a zatim će uslijediti njihovo ispitivanje u Uredu europskog javnog tužitelja u Zagrebu. Još nije poznato s kolikim iznosom mita se osumnjičene poduzetnike povezuje.
Profili osumnjičenih
Neslužbeno, dakle, među uhićenima su bivši direktor komunalnog poduzeća Varkom Željko Bunić i poduzetnik Robert Gotić.
Gotić je predsjednik Uprave građevinske tvrtke GK grupe. Jedno vrijeme bio je gradski vijećnik HDZ-a dok je Varaždinom upravljao Ivan Čehok.
Dug niz godina kao inženjer građevine radio je u inozemstvu kao jedan od direktora austrijske građevinske tvrtke Keller Grundbau. U Hrvatsku se vratio 2009., kad se stalno nastanio u rodnom Varaždinu. U jednom je intervjuu za lokalne medije izjavio da ‘se želio vratiti kako bi dao svoj doprinos u izgradnji bolje nam Lijepe Naše‘, prenosi tportal.
U HDZ se Gotić učlanio još devedesetih jer su mu, kako je izjavio, “bliska načela koja zastupa HDZ”
‘Iz one sam generacije koja je u Beču skupljala novac za potrebe obrane Hrvatske, pri čemu je bečka crkva odigrala vrlo veliku ulogu. Još u Austriji sam shvatio da ‘crni’ zarađuju novac, a ‘crveni’ ga troše’, poručio je u intervjuu Gotić.
Kad je Čehok došao na vlast, Gotićeva sestra postala je šefica javne nabave u Varaždinu. Njezin brat tad je dobivao velike građevinske poslove na javnim natječajima, zbog čega ga je oporba prozivala za sukob interesa.
I karijera Željka Bunića vezana je za uspon Čehoka. Postao je gradski vijećnik HSLS-a na lokalnim izborima 2017., kada je Čehok dobio izbore. Tada je Bunić imenovan direktorom komunalnog poduzeća Varkom.
Prije toga bio je malo poznat Varaždincima. Poslovnu karijeru započeo je u pogonu Varteksa za Levi‘s u Novom Marofu, da bi zatim radio u Prima grupi, u kojoj je bio izvršni direktor za financije.
Bunić je također ovlašteni sudski vještak za financije i računovodstvo te znanstveni suradnik i asistent na Sveučilištu Sjever.
I za njega su se dok je bio gradski političar vezale afere. Prozivali su ga jer je 2019. u varaždinskom HNK-u zaposlio sina, zbog čega se godinu prije mijenjala sistematizacija kako bi se prilagodila njegovoj struci multimedije i grafičke tehnologije.
Kad je Čehok izgubio poziciju gradonačelnika, Bunić je sporazumno otišao s mjesta direktora Varkoma, uz otpremninu od gotovo 300.000 kuna.
Slučaj pročistača otpadnih voda
Na meti istražitelja je slučaj dogradnje pročistača otpadnih voda koji je tvrtka Varkom sklopila s tvrtkom GK Grupa, ugovor je vrijedan 30 milijuna eura. Trebao je biti sufinanciran sredstvima iz EU fondova.
Vrijednost projekta prvotno je procijenjena na 178 milijuna kuna, da bi na kraju bila prihvaćena ponuda teška nešto više od 262 milijuna kuna. Dio projekta financiran je iz sredstava Europske unije.
Oglasio se MUP
Policijski službenici Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta Služba Zagreb po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja u Republici Hrvatskoj provode kriminalističko istraživanje zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela primanja i davanja mita.
Kriminalističkim istraživanjem obuhvaćene su tri osobe s područja Policijske uprave varaždinske. U tijeku je provođenje više dokaznih radnji na području više policijskih uprava – zagrebačke, varaždinske, vukovarsko-srijemske i istarske.
Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja policija će protiv osumnjičenih osoba podnijeti kaznenu prijavu Uredu europskog tužitelja u Republici Hrvatskoj, kada ćemo biti u mogućnosti objaviti priopćenje s više detalja.
Podsjetimo, ranije jutros policija je izvršila pretres domova osumnjičenih zbog sumnje u zlouporabe na štetu EU-a zbog namještanja natječaja oko pročistača.
Komentari