U akciji Europola koja je 16. siječnja provedena u suradnji s bugarskim vlastima uhićene su 92 osobe povezane s organiziranim kriminalom i švercanjem migranata na takozvanoj balkanskoj ruti.
Zajedničke akcije odvijale su se diljem Bugarske i usredotočile su se na niz mreža koje su krijumčarile migrante iz Turske preko Bugarske u Srbiju i potom u Zapadnu Europu, uključujući Hrvatsku. Glavni organizatori mreža duž ove rute nalazili su se u Bugarskoj, Srbiji i Turskoj te su stvorili vlastite nacionalne mreže članova odgovornih za prijevoz i smještaj u svojim zemljama.
Isplate i do 10.000 eura
Glavni načini prijevoza koje su koristili krijumčari bili su kombiji, kamperi i autobusi, prenosi Index. Cijene kompletne usluge krijumčarenja u većim grupama kretale su se između 2000 i 3000 eura po osobi. Ako su migranti krijumčareni u manjoj grupi od pet-šest ljudi, isplate su dosezale i do 10.000 eura. Isplate za cijeli put bi se izvršile nakon što bi glavni organizator iz Turske potvrdio da su migranti došli do bugarsko-srpske granice.
Bugarske vlasti izvijestile su o porastu aktivnosti krijumčarenja migranata na njihovoj južnoj granici. U kolovozu 2022. godine incident u kojem je sudjelovao autobus koji je prevozio migrante doveo je do smrti dvojice policajaca na dužnosti. Kasnije iste godine službenik bugarske granične policije je ubijen tijekom redovne patrole na zelenoj granici s Turskom. Ovi incidenti upućuju na povećanje i aktivnosti krijumčarenja i nasilja uključenih kriminalnih mreža.
Krajem prošle godine Europol je povećao svoju potporu bugarskim vlastima slanjem posvećenog analitičara. Na dan akcije, 16. siječnja, Europol je poslao stručnjaka u Sofiju kako bi pružio analitičku podršku u stvarnom vremenu i unakrsnu provjeru operativnih informacija u Europolovim bazama podataka.
Komentari