AJMO LUKA, RIJEŠI I TO Samo deset nogometaša u povijesti osvojilo Ligu prvaka i Euro iste godine

Igor Kralj/PIXSELL

Kroz nogometnu povijest tek je deset nogometaša u istoj godini osvojilo europsko prvenstvo s reprezentacijom, te Kup ili Ligu prvaka u klupskom dresu

Veliki Španjolac i legenda milanskog Intera Luis Suarez bio je prvi kojem je to uspjelo 1964. godine.

Sjajni španjolski napadač predvodio je “furiju” do europskog naslova pobjedom 2-1 protiv Sovjetskog saveza pred 80.000 gledatelja na Santiago Bernabeu. Iste je sezone osvojio i Kup prvaka u dresu Intera nakon slavlja protiv Real Madrida 3-1 na bečkom Prateru.

TALIJANI NE POŠTUJU HAJDUK ‘Gattuso se vratio na klupu. Daleko od odličnog nogometa’

Dvadeset četiri godine kasnije pridružili su mu se Nizozemci Hans van Breukelen, Ronald Koeman, Berry van Aerle i Gerald Vanenburg. Ovaj kvartet je odigrao ključne uloge kada je PSV pobijedio Benficu na 11-erce u finalu Kupa prvaka 1988. u Stuttgartu.

Točno mjesec dana kasnije, ponovo u Njemačkoj, Nizozemska je u finalu EP-a u Munchenu porazila SSSR sa 2-0.

Španjolci Fernando Torres i Juan Mata imali su nezaboravno ljeto 2012. slavljem Chelsea u finalu Lige prvaka protiv Bayerna nakon jedanaesteraca, te Španjolske na EP-u pobjedom 4-0 u finalu protiv Italije.

SELAHI PAŠALIĆU: ‘OSTANI’ Rijeka čeka milijune. Marco kao Labrović… Na izlaznim vratima

Cristiano Ronaldo i Pepe igrali su ključne uloge za Real Madrid i Portugal četiri godine kasnije, dok je Jorginho bio posljednji koji je u istoj sezoni osvojio Ligu prvaka i Euro. EP je zbog pandemije COVID-19 igran 2021. godine, kada je Chelsea u engleskom finalu slavio sa 1-0 protiv Manchester Cityja.

KAPETAN ‘Jadni mi s Hrvatima i oni s nama! Nevjerojatno su jaki, za tako malu zemlju’

Ove sezone Ligu prvaka je osvojio Real Madrid, pa će u ovo društvo imati priliku ući Luka Modrić, Englez Jude Bellingham, Francuzi Eduardo CamavingaAurelien TchouameniFerland Mendy, Nijemci Antonio Rüdiger i Toni Kroos, Španjolci Dani Carvajal, Nacho i Joselu, Turčin Arda Güler, te Ukrajinac Andrij Lunin.