AI U MEDICINI Umjetna inteligencija će otkrivati rak dojke u Hrvatskoj. Objavljen je natječaj

Autor:

Bjelovar: U Općoj bolnici predstavljen novi uređaj za mamografiju 18.12.2018., Bjelovar, Opca bolnica - Ravnatelj Opce bolnice Bjelovar Ali Allouch i voditeljica Odjela radiologije Anita Jug Klobucic predstavili su novi mamograf s tomosintezom – RTG vrijedan skoro 1,4 milijuna kuna. Rijec je o uredjaju za rendgenski pregled dojki i to o aparatu za najsuvremeniju dijagnostiku u otkrivanju raka dojke koji zauzima velik udio u vodecim uzrocima smrtnosti kod zena. rPhoto: Damir Spehar/PIXSELL

Ilustracija: Damir Spehar/PIXSELL

Umjetna inteligencija u posljednjim godinama postaje ključni alat u preciznijoj dijagnostici različitih vrsta raka, uključujući rak dojke.

Mamografija, iako nezamjenjiva za otkrivanje i najmanjih tumora, ne uspijeva u prikazu od 15 do 20 posto karcinoma dojki, osobito u slučajevima s gustim žljezdanim tkivom.

Zbog toga, Europsko digitalno inovacijsko središte za primjenu umjetne inteligencije u zdravstvu i medicini, AI4Health.Cro, poziva inovativne stručnjake iz IT sektora i zdravstvene struke da se upuste u rješavanje jednog od ključnih problema suvremene medicinske dijagnostike: povećanje preciznosti dijagnoze raka dojke uz pomoć umjetne inteligencije.

Otisak prsta moći će otkriti rak dojke

Razvijanje prototipa aplikacije koja će unaprijediti prepoznavanje potencijalnih kancerogenih lezija na mamografskim snimkama

Cilj natjecanja je razviti prototip aplikacije koja će unaprijediti prepoznavanje potencijalnih kancerogenih lezija na mamografskim snimkama. Pobjednički tim bit će nagrađen s 5000 eura, dok će drugo i treće mjesto osvojiti nagrade od 3000, odnosno 1000 eura, piše Novi list.

Rak dojke je najčešći maligni tumor među ženama u svijetu, a ujedno i vodeći uzrok smrtnosti, s više od 670.000 smrtnih slučajeva godišnje. Rana dijagnostika ključna je za uspješno liječenje, no trenutne pretrage, poput mamografije, imaju svoje ograničenje zbog suptilnosti simptoma i velike količine podataka koje treba analizirati.

FIND-AF Umjetna inteligencija pomaže otkriti bolest srca kod ljudi bez simptoma

“Inovatori će koristiti stvarne, ali anonimne mamografske podatke, čime će osigurati da se razvijena rješenja mogu direktno primijeniti u kliničkom okruženju, uz poštivanje strogih standarda zaštite osobnih podataka i očuvanje povjerljivosti pacijenata”, kaže dr. sc. Anja Barešić, koordinatorica Centra AI4Health.Cro i voditeljica Laboratorija za računalnu biologiju i translacijsku medicinu na Institutu “Ruđer Bošković”.

Četiri ključna zadatka pred sudionicima natjecanja

Od natjecatelja se očekuje da razviju originalna rješenja koja će biti integrirana u postojeće dijagnostičke procese. Rješenja moraju sadržavati detaljnu dokumentaciju i tehničke specifikacije, a svaki tim treba predstaviti i poslovne aspekte svog rješenja, uključujući inovativnost, tržišni potencijal i održivost.

Za sudionike su postavljena četiri ključna zadatka: razviti model koji će iz mamografskih snimaka prepoznati lezije dojke koristeći BI-RADS sustav, precizno locirati lezije, analizirati kako model donosi odluke te kreirati prototip sučelja koji će omogućiti liječnicima procjenu pouzdanosti rezultata koje je generirao sustav umjetne inteligencije.

Ovaj posljednji korak ključno je za primjenu umjetne inteligencije u svakodnevnom radu liječnika, čineći dijagnostiku jasnijom i učinkovitijom. Rok za prijavu na natječaj je 14. siječnja, a rok za dostavu rješenja je 17. ožujka 2025. godine, navodi Novi list.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Boba Lazarevic

prije 3 dana

AI u današnjem stanju je poznat po tzv. "halucinacijama", pa je pitanje hoće li stvarno detektirati ili samo izmišljati karcinome.