Mirela Ahmetović, kandidatkinja za predsjednicu SDP–a i uspješna načelnica općine Omišalj na Krku otkriva zašto se kandidirala za čelnicu najveće oporbene stranke te opovrgava optužbe da iza njezine kandidature stoji primorsko-goranski župan Zlatko Komadina
Nisam kandidat Zlatka Komadine i ne postoji osoba koja bi mogla utjecati na mene i moju kandidaturu za predsjednicu SDP-a“, rekla je u razgovoru za Nacional načelnica općine Omišalj i od prošle srijede kandidatkinja za predsjednicu SDP-a Mirela Ahmetović. Iako je Peđa Grbin odmah nakon parlamentarnih izbora najavio kandidaturu za predsjednika SDP-a, prva je službenu kandidaturu prošle srijede u prostorijama središnjice stranke podnijela upravo Mirela Ahmetović. Odmah nakon što je najavila svoju kandidaturu, u stranačkim se kuloarima moglo čuti da iza nje stoji primorsko-goranski župan i v.d. predsjednik SDP-a Zlatko Komadina s kojim dugi niz godina surađuje u toj županiji. No načelnica općine Omišalj i saborska zastupnica kaže da takve procjene nisu točne i da ona u utrku da postane prva predsjednica SDP-a ulazi samostalno i da će bez obzira na ishod izbora nakon njih nastaviti surađivati sa svim novoizabranim čelnicima SDP-a.
NACIONAL: Zašto ste se odlučili kandidirati za predsjednicu SDP-a?
Već dugo vremena gledam, promatram, slušam i vidim da SDP ima strahovitih problema unutar organizacije i u odnosu prema građanima. SDP ni u jednom pogledu ne nudi jasne i prepoznatljive politike i naravno da sam se na ovim izborima namjeravala kandidirati, samo je bilo pitanje u koje tijelo. S obzirom na to da ja ne poduzimam važne korake brzopleto nego pokušavam trezveno i racionalno razmisliti, tako sam i ovaj put morala razmisliti i na kraju sam odlučila da ću se kandidirati za predsjednicu stranke.
NACIONAL: Znači li vaša kandidatura da između ostalog niste zadovoljni ni s programom koji nude vaši protukandidati za predsjednika stranke, prije svih Peđa Grbin i Željko Kolar?
U trenutku kada sam ja najavila svoju kandidaturu, još uvijek službeno nije bila podnesena nijedna kandidatura. Naravno da se u javnosti špekuliralo s imenima, ali jedino je Peđa Grbin iznio jasno svoju namjeru. Sada znamo da su se osim mene kandidirali i kolega Grbin i kolega Kolar, ali još uvijek nisam vidjela njihove konkretne programe. Jedino je Peđa Grbin objavio neke smjernice na svojoj Facebook stranici, ali bez konkretnih mjera. Tako da ne mogu reći da sam nezadovoljna s njihovim programima jer ih ne mogu uspoređivati s mjerama koje sam ja predstavila.
‘Nisam kandidat Zlatka Komadine i ne postoji osoba koja bi mogla utjecati na mene i moju kandidaturu za predsjednicu SDP-a. Oni koji me poznaju dobro znaju da sve odluke donosim samostalno’
NACIONAL: Koje su to mjere koje čine okosnicu vašeg programa?
Kao što sam rekla, konkretne se mjere moraju donijeti i u funkcioniranju stranke i u području programskih politika jer u oba područja SDP ima velikih problema. Zbog totalne devastacije i nekomuniciranja s članstvom imamo velikih problema s evidencijom članova i zato se sada događaju ovakve situacije s brojem članova koji će imati pravo glasa na izborima. Mi u evidenciji imamo i umrle i one koji su iselili iz Hrvatske i više ne žive ovdje, a neki i ne znaju da su još uvijek članovi i kada ih se kontaktira, kažu da su smatrali da su izbrisani iz članstva. Dakle, mora se napraviti revizija i u javnost izaći s točnim brojem članova SDP-a. Nema potrebe napuhavati. Oni članovi koji su aktivni, oni su u velikom broju aktivni u lokalnim organizacijama i oni jako dobro znaju što se događa na terenu i oni znaju gdje su naši potencijalni birači, koji problemi ih muče i kako do njih doći. Tim ljudima treba prepustiti da biraju tko će biti na listama za iduće izbore jer oni znaju tko je lokalno dovoljno prepoznatljiv da dobije povjerenje birača. Dakle, potrebno je Statutom propisati nadležnost županijskih, gradskih i općinskih organizacija da predlažu izborne liste koje će onda potvrđivati viša stranačka tijela. Osim toga, uz postojeći rodni paritet na izbornim listama potrebno je i jasno propisati udio neotuđive zastupljenosti mladih na tim listama. Mi moramo otvarati vrata mladima i omogućiti im da se politički grade i sazrijevaju kako bi sutra bili snažni promotori socijaldemokracije. Isto tako, mi naše birače, odnosno simpatizere moramo uključiti u kreiranje politika SDP-a. Samo tako možemo zajednički unaprjeđivati SDP i možemo računati da će oni ostati simpatizeri SDP-a, a možemo računati i na nove simpatizere koji će nam na budućim izborima dati povjerenje. Mi trenutno nismo ni blizu tome da privlačimo nove birače, već gubimo simpatizere koji su nam godinama davali povjerenje, a upravo ti simpatizeri su naši birači. Oni danas ne znaju za koje se politike SDP uopće zalaže.
NACIONAL: Osim gubitka velikog broja birača, stranka je i u financijski teškoj situaciji. Kako to mislite promijeniti?
Moramo uravnotežiti prihode i rashode kako bismo riješili financijske dubioze stranke, ali ključno je da financijsko težište prebacimo na lokalne organizacije. Ne smije se dogoditi da lokalne organizacije mjesecima čekaju sredstva od središnjice stranke za neku aktivnost, već one same moraju moći raspolagati svojim novcem. Treba omogućiti i da volonteri koji rade veliki posao i koji na štandovima i ulicama ulažu veliki napor objašnjavajući politike središnjice stranke, a da za to nisu plaćeni, budu oslobođeni plaćanja članarine. Te su članarine ionako mali udio u prihodima stranke i ne smiju biti razlog bilo kakvih previranja niti smiju opterećivati naše vrijedne ljude na terenu. Članarine koje, pak, plaćaju članovi koji ostvaruju prihode iz mandata SDP-a moraju se redovito plaćati. Dodatno, plaćanje ovih članarina kao i sve isplate iz stranačkog proračuna trebaju biti dostupne članstvu. Kad smo kod financiranja, mora se jasno definirati udio u financiranju aktivnosti naših foruma. Oni moraju imati sredstva za kreiranje i provedbu SDP-ovih politika na terenu, među građanima, posebno politika za mlade i politika ravnopravnosti žena.
NACIONAL: Spomenuli ste sastavljanje stranačkih listi i da bi lokalne organizacije trebale imati veći utjecaj u njihovom sastavljanju, smatrate li da je loš sastav tih listi jedan od glavnih razloga poraza SDP-a na posljednjim izborima?
To sigurno nije glavni razlog, ali je jedan od razloga poraza, što su uostalom pokazali i birači koji su dali glasove ljudima s dna tih lista. Međutim, ono što je glavni razlog gubitka ovih, ali i prethodnih izbora, jest nedorečenost i staromodnost SDP-ovih politika, nedovoljna aktivnost SDP-ovih dužnosnika, konstantno traženje da se ugasi vatra umjesto da unaprijed nudimo politike moderne socijaldemokracije. Mi zadnjih nekoliko godinama izgledamo kao da nemamo što reći pa onda iz arhive izvlačimo što smo rekli prije 30 godina, a u tom se vremenu promijenio cijeli svijet. Danas ne vrijedi ono što je vrijedilo prije dvije godine, a mi nudimo politike od prije 30 godina. To je glavni razlog gubitka izbora kojem treba pridodati činjenicu da smo se otuđili od vlastitih birača. Oni su primijetili da se bavimo sami sobom, ali ne na način da pokušavamo unaprijediti naš rad i naše politike, nego se bavimo imenima i prezimenima svrstavajući se u klanove i tražeći razloge da uvrijedimo svoje kolegice i kolege. Prozivamo se po medijima i društvenim mrežama, umjesto da se bavimo kreiranjem novih politika SDP-a. Zato birači imaju dojam da nas uopće ne zanima njihov boljitak, već da se međusobno svađamo za fotelje.
NACIONAL: Kada već spominjete prozivanje putem medija, ima li uopće smisla tražiti krivca za poraz na izborima ili se cijela stranka treba okrenuti prema naprijed da zajednički pokušate naći izlaz iz ove krize?
Nemamo potrebe uopće tražiti krivca jer se zna kako je postavljeno upravljanje stranke i tko je imao formalnu odgovornost u kreiranju politika SDP-a. Tu nema dileme. Međutim, konstantno se vrtjeti u krug i isticati ili komentirati krivca jednostavno nema smisla. Tako se može povući i pitanje tko je kriv za gubitak izbora prije pet ili šest godina. Ne možemo se iduće četiri godine baviti pitanjem tko je kriv za gubitak izbora. I pritom vrijeđati i dodatno dijeliti članstvo. Mi za to jednostavno nemamo vremena. Trebamo se zbrojiti, sabrati i vidjeti što se može učiniti da iduće izbore dobijemo i to je sve.
NACIONAL: Međutim, slažete li se s kritikama nekih vaših kolegica i kolega koji kažu da su baš ti krivci za poraz jedva dočekali međusobno podijeliti fotelje u saborskim odborima?
Nisam inače sklona kritiziranju kolegica i kolega u medijima i od mene ni sada nećete čuti da ću nekoga kritizirati i ne pada mi napamet komentirati što je netko od njih rekao u medijima. Radije pitam sebe što sam ja mogla učiniti da SDP bude bolji i što mogu danas u tu svrhu učiniti.
NACIONAL: Ali jesu li ljudi koji su odgovorni za izborni debakl SDP-a trebali među sobom podijeliti mjesta na čelu saborskih odbora?
Ta mjesta se, kako vi kažete, dijele točno propisanom procedurom. Dakle, prijedlog je dao v.d. predsjednik Zlatko Komadina, a prijedlog je potom usvojio Klub zastupnika SDP-a u kojem su svi zastupnici stranke u Saboru. Tu počinje i završava svaka priča. Ne znam kako bih drugačije to objasnila.
‘Ne možemo se četiri godine baviti pitanjem tko je kriv za gubitak izbora. I pritom vrijeđati i dodatno dijeliti članstvo. Za to nemamo vremena. Trebamo se zbrojiti i vidjeti što se može učiniti da iduće izbore dobijemo’
NACIONAL: Kada ste već spomenuli Zlatka Komadinu, stoji li on iza vaše kandidature, odnosno jeste li vi njegova kandidatkinja za predsjednicu SDP-a?
U prvom pitanju sam vam odgovorila koji su razlozi moje kandidature. Ja ne donosim odluke preko noći i dobro razmislim, a pogotovo sam dobro razmislila prije ove odluke jer nije mala stvar kandidirati se za predsjednicu SDP-a. Uz to sam i saborska zastupnica i vodim općinu Omišalj. Zlatko Komadina se veže uz mene i piše se da sam ja njegov kandidat, ali mi je nevjerojatno da se o drugim kandidatima ne piše da su nečiji kandidati. Valjda su oni samo svoji kandidati. No oni koji me poznaju dobro znaju da sve odluke donosim samostalno i da ne postoji osoba koja bi na bilo koji način utjecala na mene i na moju odluku. Mogu samo još jednom napomenuti da se gadno prevario onaj tko misli da može upravljati sa mnom. Uostalom, kao v.d. predsjednika SDP-a Zlatko Komadina i ne bi smio nijednom kandidatu dati podršku i jedino bi ispravno bilo kada bi Komadina ispunio svoju zadaću propisanu Statutom da organizira izbore. Tu počinje i završava njegova uključenost u izborne procese unutar SDP-a.
NACIONAL: Ima li za Komadinu još uvijek mjesta u vrhu SDP-a nakon što je posljednje četiri godine tako žustro branio politike Davora Bernardića koje su doživjele neuspjeh na parlamentarnima izborima?
Koliko ja znam, on je u potpunosti otklonio mogućnost kandidiranja na bilo koju poziciju u ovom izbornom procesu i mislim da je to jedino ispravno.
NACIONAL: Član Predsjedništva bio je i vaš protukandidat Peđa Grbin koji je na društvenim mrežama pozdravio vašu kandidaturu, kakvo je vaše mišljenje o njemu?
Peđa Grbin je izuzetno dobar i koristan saborski zastupnik i član SDP-a i vjerujem da ćemo i nakon ovih izbora nastaviti jako dobro surađivati.
NACIONAL: Je li vaša prednost u odnosu na njega što imate više iskustva na upravljačkim pozicijama kao načelnica općine Omišalj ili u županijskoj organizaciji SDP-a?
Sigurno je da će mi iskustvo upravljanja jednom općinom kao što je Omišalj dobro doći i apsolutno se ne bojim izazova upravljanja SDP-om. Je li to iskustvo moja prednost? Svako iskustvo je prednost pred onim tko to iskustvo nema.
NACIONAL: Aktualne su priče o uspješnosti turističke sezone za vrijeme pandemije koronavirusa, kakva je situacija u Omišlju? Jeste li zadovoljni s turističkim rezultatima?
Mi smo trenutno na oko 75 posto noćenja u odnosu na prošlu sezonu i mislim da s tim rezultatom moramo biti zadovoljni jer je puno bolji od predviđanja s početka sezone. Istaknula bih veliko zadovoljstvo da je kamp u Omišlju u srpnju zabilježio više noćenja nego što je zabilježio u srpnju prošle godine. Zadovoljna sam jer jako puno ljudi sudjeluje u turističkom životu Omišlja i mi godišnje ostvarujemo oko 60 milijuna eura prihoda od turizma, a oko 20 posto proračunskih prihoda općine temelji se na turističkim aktivnostima.
NACIONAL: Međutim, posljednje odluke zemalja u okruženju mogle bi značajno skratiti turističku sezonu. Je li vlada Andreja Plenkovića premalo učinila na vanjskopolitičkom planu kako bi spriječila odluke sve većih broja zemalja koje Hrvatsku stavljaju na crvenu listu?
Premijer Plenković se hvali izuzetno dobrim odnosima sa svim članicama Europske unije i doživljava ga se kao čovjeka koji doslovno prijateljuje s vodećim ljudima tih zemalja pa me čude izjave političara iz tih zemalja o Hrvatskoj kao žarištu koronavirusa. Iznenađena sam da to u bilateralnom smislu nije riješeno puno bolje. Moram i istaknuti da je Stožer civilne zaštite, uz podršku vlade Andreja Plenkovića, otvorio sezonu „de facto“ na silu, jer su znali da bez prihoda od turizma neće moći računati na bilo što kada je u pitanju proračun. I dobro je da je sezona otvorena, međutim, vladajući nisu napravili nikakve planove kako upravljati s ovom izvanrednom situacijom. Dapače, sami su sudjelovali u njezinu pogoršanju, zdravstvenom, političkom i ekonomskom. Sjetimo se neodgovorne organizacije međunarodnog teniskog turnira i skandalozno neodgovornog ponašanja članova Vlade koji su posjetili taj turnir. Da ne govorim o ostalim primjerima. Dakle, oni nemaju planove i reagiraju „ad hoc“. Jedini plan je bio organiziranje parlamentarnih izbora, a nakon njih što bude bit će. Sada se samo bave gašenjem požara izazvanog vlastitom lošom pripremom. Takav pristup je katastrofalan i mislim da je to dovelo do osvještavanja ljudi da su na izborima podršku dali ljudima koji nemaju apsolutno nikakvu kontrolu nad situacijom. To nije sigurna Hrvatska.
NACIONAL: Očituje li se ta nespremnost i u pripremi početka školske godine?
Apsolutno. Vidimo oprečna stajališta sindikata i ministra Fuchsa i ne samo njih, nego i ministar i premijer imaju oprečna stajališta o tome treba li ili ne treba školska godina početi 7. rujna i hoće li odlazak u školu biti obvezan ili će nastava ponovno biti od kuće. Rekla bih da se ne zna tko pije, a tko plaća i pitam se komuniciraju li oni međusobno i savjetuju li se s nekim. Razgovaraju li s ljudima iz sustava školstva ili s nastavnicima i profesorima koji moraju odraditi posao? Naravno da je svima zdravlje na prvom mjestu, ali ova vlada o tome ne vodi računa, nego će postupiti stihijski.
NACIONAL: Ali očito je da im birači toleriraju takvo vođenje politike.
Sada više i nemaju druge mogućnosti nego tolerirati ono što su izabrali. Naprosto su birači bili zavedeni umivenim licem Andreja Plenkovića i njegovim europejstvom kao i mogućnosti da nas zbog svojih navodnih veza s europskim političarima izvede iz ove situacije uspješnije nego što bi to učinio netko drugi, ali sada se u konkretnim slučajevima pokazuje da su birači obmanuti.
NACIONAL: Može li SDP to iskoristiti i oporaviti se do lokalnih izbora iduće godine?
Apsolutno može. Uopće nemam dileme da se može oporaviti, ali uz preduvjet da se odmah nakon stranačkih izbora cjelokupno vodstvo SDP-a, uključujući predsjednika, potpredsjednika, članove Predsjedništva, glavnog odbora, sve saborske zastupnike i lokalne čelnike, doslovno ujedini u jedan tim i da krenu raditi. Da krenu na teren i da biračima ponude rješenje za probleme koje ih muče.
‘Birači su bili zavedeni umivenim licem Andreja Plenkovića i njegovim europejstvom kao i mogućnosti da nas zbog svojih navodnih veza s europskim političarima izvede iz ove situacije’
NACIONAL: Mislite li da će to biti dovoljno da se vrati dio od nekoliko stotina tisuća birača koje je SDP izgubio od izbora 2011. ili se ipak trebaju predstaviti potpuno nove politike i potpuno novi smjer SDP-a?
Trebamo predstaviti potpuno nove politike i SDP mora biti stožerna stranka ljevice i lijevoga centra. SDP mora stvoriti politike nove socijaldemokracije i to jasne i nedvosmislene. Tu mislim prvenstveno na ekonomske politike, socijalne politike i antikorupcijsku politiku. Na predstavljanju svog izbornog programa jasno sam dala do znanja za što se zalažem u okviru tih politika i mislim da su one te koje će odrediti SDP kao modernu socijaldemokratsku stranku. S tim se politikama moramo spustiti među birače i moramo vratiti njihovo povjerenje. To je jedan ozbiljan posao za koji će nam trebati pomoć stručnih ljudi, akademski obrazovanih ljudi i intelektualaca čiju smo potporu također izgubili posljednjih godina. Sve njih smo zapustili u posljednjih desetak godina, bavili smo se sami sobom, svojim razmiricama i tako smo od sebe odbili vrhunske stručnjake. Oni se ne žele svrstavati uz ovakav SDP, što je potpuno razumljivo. Članovi među njima, pak, iz istih razloga su se pasivizirali. Zato se moramo pokrenuti, konsolidirati, definirati jasne stavove i politike i na idućim izborima biračima ponuditi svježi, zaista jaki SDP.
NACIONAL: Hoćete li vi ako izgubite na izborima pružiti ruku izbornom pobjedniku i zajedno s njim raditi na tom novom, jakom SDP-u?
Nikada nisam bila niti ću biti unutarstranačka oporba. Računam da ću ja pobijediti jer sam se zato i kandidirala, ali surađivat ću s bilo kime i tko god bio izabran u bilo koje stranačko tijelo imat će moju bezrezervnu podršku. Apsolutno. Ja sam socijaldemokrat i moj je cilj jak SDP i jake socijaldemokratske politike.
NACIONAL: Znači, nije vas strah da se SDP-u može dogoditi scenarij po kojem bi do idućih parlamentarnih izbora potpuno nestao s političke scene što predviđaju neki politički analitičari?
Grozim se takvih političkih analitičara. To su govorili i početkom devedesetih godina pa se nije dogodilo, a neće se dogoditi ni sada.
Komentari