Nakon pune tri i pol godine otkako su katastrofalni potresi pogodili Sisak i Petrinju, na tom je području počela obnova dijela razrušenih stambenih zgrada i kuća. Četrdesetdvogodišnji stanovnik Siska, koji je, za razliku od nekih mještana s tamošnjeg područja ipak dočekao početak obnove, obratio se redakciji portala nacional.hr i požalio na brojne nelogičnosti i probleme s kojima se svakodnevno suočava u tom procesu. Sve je potkrijepio i fotografijama koje donosimo u galeriji.
Agonija našeg sugovornika čiji su podaci poznati redakciji počela je krajem prosinca 2020. godine, kad je Sisačko-moslavačko područje pogodilo nekoliko snažnih potresa. Veliki broj stanovnika ostao je bez krova nad glavom te su morali pronaći alternativni smještaj.
U proljeće 2024. godine ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić izjavio je u Sisku da je obnova potresom pogođenih područja dala zamah razvoju građevinarstva i gospodarstvu, naglasivši da je na tom području u postupku obnove otvoreno 1010 gradilišta.
Potom su državni dužnosnici na čelu s premijerom Andrejem Plenkovićem i resornim ministrom Bačićem krajem prošle godine pompozno objavili kako je obnova Sisačko-moslavačke županije nakon potresa dovršena 90 posto. No, neki stanovnici i ne dijele njihovo zadovoljstvo.
Evo kako čitav proces izgleda na primjeru razrušene dvokatnice u sisačkoj Ulici Josipa Juraja Strossmayera s dva ulaza, a u svakom ulazu se nalazi po šest stanova.
“U svibnju prošle godine svi stanari imali su sastanak s predstavnicima tvrtke zadužene za obnovu naše zgrade i tom prilikom rečeno nam je da se u roku od mjesec dana moramo iseliti, kako bi započela obnova zgrade. No, već istog dana kazali su nam da ipak ne trebamo napustiti stanove, jer će se obnavljati po jedna soba te zid kupaonice. Nije mi bilo jasno otkud sad to, jer su statičari koji su ranije obilazili našu zgradu govorili da je neophodno ‘rješavati nosive zidove’. U projektu obnove s čijim je provođenjem počela nadležna tvrtka, toga nije bilo”, ispričao nam je Siščanin koji je u to vrijeme bio predstavnik stanara.
SERIJSKO VARANJE EPPO-u stigla kaznena prijava protiv Bačića zbog prevara u obnovi
Za razliku od skoro svih stanovnika zgrade o kojoj je riječ, naš je sugovornik odučio ostati u svom stanu. Kako nam je ispričao, predstavnici tvrtke najavili su da će obnova te jedne sobe i kupaonskog zida biti dovršena u roku od dva tjedna, iako je zakonski rok 17. veljače 2025.
Nedugo nakon prvih najava, stanarima je priopćeno da se kupaonica ipak neće obnavljati, nego će radovi biti izvedeni samo u jednoj sobi.
“U početku je izgledalo kao da ima nekog smisla. S voditeljem gradilišta imao sam dobru komunikaciju, radnici nisu dolazi svaki dan, no sve smo se uspijevali dogovoriti – s obzirom na to da radim u smjenama, u skladu s dogovorom ostavljao sam ključ od stana. No, kad je taj voditelj premješten na drugo gradilište, sve je krenulo nizbrdo, počelo se ‘fušariti”, prisjetio se.
FOTO: Privatna arhiva/Čitatelj Nacionala
‘Umjesto odgovora iz građevinske tvrtke – pitali su me za koju službu radim’
U njihovu zgradu, tvrdi sugovornik Nacionala, radnici su počeli dolaziti neredovito, a pauze su postale sve duže.
Četrdeset dvogodišnji Siščanin naučio je živjeti s činjenicom da mu je u stanu doslovno gradilište, no jedan detalj ponukao ga je da se obrati vodstvu građevinske tvrtke. Osim objašnjenja po kojoj se logici izvode radovi, zamolio je i za bolju komunikaciju s novim voditeljem gradilišta.
“Kad sam vidio da stavljaju žbuku na zidove, a prethodno nisu skinuli cijevi radijatora, nego samo nabacuju novu, poslao sam im mail s upitom, a onda sam se i telefonski čuo s predstavnikom tvrtke. No, umjesto odgovora, pitao me u kojoj sam stranci i za koju tajnu službu radim”, ispričao nam je sugovornik te pokazao čitavu korespodenciju.
U jednom od mailova, naime, zamolio je da ga se dan ranije obavijesti kad radnici namjeravaju doći u njegov stan (s obzirom na to da radi u smjenama i ne može im čitav dan biti na raspolaganju). Osim toga, primijetio je i kako je dio stana u kojem živi, a koji nije bio predviđen za provođenje radova – u popriličnom neredu. Uništene su mu pločice, ulazna vrata, klima nije na vrijeme skinuta…
Ubrzo mu je stigao odgovor u kojem, između ostalog stoji:
“Što se tiče kvalitete radova, osobno ne znam što ste po struci i da li ste ikako mjerodavni ocjenjivati kvalitetu radova, jer na gradilištu je imenovan Nadzorni inženjer s kim sam stalno u kontaktu te informacije radi o svim izvedenim radovima i ugrađenom materijalu Investitoru će se dostaviti izjave sukladnosti materijala kojima se dokazuje ista.
Ovim putem Vas želim podsjetiti da smo u dogovoru sa stanarima, gdje smo izašli u susret stanarima, odobrili da se namještaj iz stanova ne mora iznositi u kompletu već da se isti premjesti u sobe gdje se ne izvode građevinski radovi, o istom je načinjen zapisnik.
A što se tiče “fušarenja”, radovi se izvode prema projektnoj dokumentaciji a u skladu sa svim pravilnicima i zakonima te normama koje su danas važeće.
Ukoliko imate ikakvih problema, prijavite predstavniku stanara”.
Naš sugovornik ističe kako je upravo on bio predstavnik stanara, no kad je otišao s te dužnosti, stanari nisu ni imenovali novu osobu koja ih predstavlja.
Ogorčen je i ne vjeruje da će radovi biti dovršeni do 17. veljače ove godine, kako je i predviđeno, a po svemu sudeći, stanje u stanu morat će sam dalje sanirati i nakon odlaska radnika.
Sumnjivi kriteriji dodjele radova na obnovi. Iza svega stoji Branko Bačić?
Osim toga, stanari s kojima je razgovarao sumnjaju i da su radovi na obnovi dodijeljeni po vrlo upitnim kriterijima, o čemu je ranije pisao tjednik Nacional.
Naime, za građevinske radove na zgradi, a time i u stanu našeg sugovornika zadužena je tvrtka Neving d.o.o. U tekstu objavljenom u lipnju prošle godine Nacionalovi urednici citirali su kaznenu prijavu podnesenu Uredu europskog javnog tužitelja (EPPO), u kojoj se iznose sumnje u to da se na projektima obnove Petrinje dogovaraju višestruko preplaćeni poslovi. Pritom se posebno optužuje ministra Branka Bačića.
Prema navodima dobro upućenog izvora, HDZ-ova vlada Andreja Plenkovića prevarama izvlači novac iz budžeta EU-a u procesu obnove potresom razorenih područja u Petrinji i na širem području Sisačko-moslavačke županije, pa čak i u Zagrebu, koristeći više raznih modela namještanja i prilagodbe natječajne procedure kako bi točno određenim tvrtkama mogli dodjeljivati višestruko preplaćene građevinske poslove.
“Taj se model primjenjivao na nekoliko projekata obnove u Petrinji, za što je odgovorna HDZ-ova gradonačelnica Petrinje Magdalena Komes, a u nekim projektima i HDZ-ov župan Ivan Celjak, ali posljednjih godinu dana najveću odgovornost snosi HDZ-ov ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić, koji je dodatno usavršio i sofisticirao taj model takoreći subvencijske prevare jer je upravo on stavio na snagu Pravilnik koji omogućava zaobilaženje javnih natječaja i direktno ugovaranje poslova obnove s točno određenim, privilegiranim građevinskim tvrtkama kojima se višestruko preplaćuju troškovi obnove pojedinih projekata”, izjavio je tada Nacionalov izvor.
Autor prijave iz građevinskih je krugova te je jako dobro upoznat s postupcima javne nabave. Istaknuo je kako su sve poslove obnove dobivale upravo tvrtke čiji su ključni ljudi povezani s ministrom Bačićem, a tu se posebno ističu tvrtke Reliance d.o.o. i Neving d.o.o., koja obavlja radove u zgradi našeg sugovornika.
PRITISAK Glasnogovornik DIP-a na zahtjev HDZ-a zatražio da Nacional obriše s interneta naslovnicu i tekst o Bačićevoj ulozi u prevari EU-a u obnovi Petrinje
Iz dokumentacije nekoliko projekata koji su se provodili na području Sisačko-moslavačke županije, vidljivo je kako je gradonačelnica Petrinje Magdalena Komes postupila suprotno uvriježenom modelu, prihvativši višestruko veću ponudu od iznosa procijenjene vrijednosti u projektu obnove zgrade Hrvatskog doma u Petrinji. Iste odluke donosio je i sisačko-moslavački župan Ivan Celjak.
Naime, u projektu obnove zgrade Stare bolnice Petrinja, u postupku koji je vodio župan Ivan Celjak, bila je zaprimljena samo jedna ponuda, i to tvrtke Neving d.o.o. koja je iznosila oko 3,8 milijuna eura – duplo više od procijenjene vrijednosti nabave koja je iznosila 1,9 milijuna eura.
U tekstu odluke o odabiru najboljeg ponuditelja stajalo je kako u postupku pregleda i ocjene ponude nisu utvrđeni razlozi za isključenje ponuditelja, niti razlozi za odbijanje ponude.
HDZ-ovu županu Ivanu Celjaku, koji je potpisao dokument odluke, duplo veća ponuda od procijenjene vrijednosti ipak nije bila dovoljan razlog za odbijanje ponude, odnosno poništenje natječaja.
BAČIĆEV PRAVILNIK Ministar prijavljen EPPO-u zbog prevare u obnovi Petrinje, dokumenti teško terete Strabag i Magdalenu Komes
Pritisci DIP-a na Nacional: Zatraženo da se skine tekst o prevarama i Bačiću
Nakon objave teksta o mogućim prevarama s ciljem izvlačenja EU novca za obnovu na čelu s Bačićem, tjednik Nacional suočio se sa snažnim pritiscima.
Naime, na dan izborne šutnje uoči parlamentarnih izbora 8. lipnja 2024., glasnogovornik DIP-a više puta je telefonski kontaktirao i pokušao cenzurirati Nacional, pozivajući se na pritužbe HDZ-a da naslovnica tjednika i tekst o Bačiću krše predizbornu šutnju. Istodobno, u tom su tijelu ignorirali zamolbu Nacionala da upute i obrazlože službeni zahtjev te imenuju onoga tko je to u ime HDZ-a tražio.
BRANKO MIJIĆ ‘Pritisak na Nacional opasniji je od vožnje Ferarrijem nekog europarlamentarca s kriminalcem i neonacistom’
Hojski je zahtijevao da se s naslovne stranice Nacionalova web portala ukloni reklama za taj (tad već prošli broj – od 4. lipnja 2024.) s naslovnicom iz tog broja, kao i dva teksta, među kojima i tekst o prijavi upućenoj EPPO-u u kontekstu eksplozije troškova obnove kojoj je pridonio i Branko Bačić.
Podaci i sumnje koje je sada iznio sugovornik Nacionala, postavljaju dodatno pitanje što se uopće događa s obnovom potresom razrušenih krajeva te otvaraju sumnju da se neke tvrtke pokušavaju okoristiti nevoljom u kojoj su se našli stanovnici tamošnjeg područja.
UVJETI PRENOŠENJA ČLANAKA: Svi članci objavljeni u izdanjima Nacional News Corporationa njegovo su vlasništvo. Nacional News Corporation dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka iz svojih izdanja u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka isključivo kao kratku vijest od najviše deset redaka (300 znakova) uz obavezno navođenje izvora. Nacional News Corporation tužit će prekršitelje pred sudom u Zagrebu.
Komentari