Objavljeno u Nacionalu br. 974, 27. prosinac 2016.
Ne samo da je MOL planirao ugasiti proizvodnju u Rafineriji Sisak, nego je željeznički prijevoz nafte prepustio mađarskoj tvrtki Train Hungary koju su strojovođe prijavile zbog opasnosti od izlijetanja vlakova iz tračnica jer ne poštuje tehničke uvjete
Kad je početkom listopada Ina u tajnosti prevezla 600 tona sirove nafte iz skladišta u Graberju Ivaničkom kod Siska do Rafinerije u Rijeci, za prijevoz te nafte bio je zadužen privatni željeznički operater Train Hungary. Taj prijevoznik, inače rumunjska tvrtka koja je dio Grampet Groupe, a u Hrvatskoj posluje preko svoje mađarske podružnice Train Hungary, i inače za Inu, odnosno mađarski MOL, vrši prijevoz opasnog tereta poput nafte. Kako je nedavno pisao Novi list, posao su dobili na javnom natječaju na kojem su bili povoljniji od HŽ Carga. Grampet Grupa je inače prije tri godine neuspješno pokušala preuzeti HŽ Cargo. Njihovo preuzimanje spriječeno je odlukom Vlade iz siječnja 2014. o prekidu pregovora o prodaji.
No prema onome što tvrde članovi Sindikata strojovođa Hrvatske, vlakovi tog operatera ne zadovoljavaju elementarne sigurnosne uvjete i ugrožavaju sigurnost željezničkog prometa. Nacional ekskluzivno doznaje da je Sindikat strojovođa Hrvatske prošlog četvrtka Agenciji za sigurnost željezničkog prometa podnio prijavu protiv Train Hungary – Podružnica Zagreb zbog nepostojanja elementarnih sigurnosnih uvjeta i drastičnog ugrožavanja sigurnosti prometa.
Najozbiljnija optužba iz te prijave svakako je ta da neke od lokomotiva Train Hungaryja voze s neispravnim ovojima kotača, takozvanim bandažama, ključnim tehničkim dijelom koji, ako je neispravan, može uzrokovati iskakanje lokomotive, a time i cijelog vlaka iz tračnica.
Štoviše, strojovođe optužuju čelne ljude Train Hungaryja ne samo da nisu reagirali na njihova opetovana upozorenja o neispravnim ovojima kotača, već su od njih, pod prijetnjom otkazom, zahtijevali da zakamufliraju i prikriju te nedostatke.
“Prijevoznik nije poduzimao niti poduzima išta da bi spriječio zakretanje ovoja kotača, nije poduzimao niti poduzima mjere propisane normom HRN EN 15313:2011, Annex D, vezano uz zakretanje ovoja kotača, ali je vršio pritisak na strojovođe prijeteći im otkazom, da moraju voziti vlakove s lokomotivom na kojoj je na jednom ili više kotača već zakrenut ovoj kotača; tolerirao je, još uvijek tolerira i čak potiče na uklanjanje oznaka na kotačima (crta) koje signaliziraju zakrenutost ovoja kotača i oslikavanje novih crta, a bez da je postupano sukladno normi HRN EN 15313:2011, Annex D”, navedeno je u dijelu prijave koju je Agencija za sigurnost željezničkog prometa zaprimila prošlog četvrtka, s imenima svjedoka i ostalim dokazima. Kako se navodi u prijavi, ovoj kotača se, sukladno propisima, mora označiti crtama koje prelaze s ovoja na sam kotač kako bi se kontroliralo njegovo eventualno zakretanje, a svako zakretanje ovoja kotača znači da on nije trajno bio vezan cijelom površinom čvrstim razdvojivim spojem na tijelo kotača, na način koji osigurava odvodnju topline i prijenos zakretnog momenta. Samim tim svako zakretanje ovoja kotača predstavlja razlog za trenutno isključenje vozila iz prometa jer postoji mogućnost pucanja ovoja ili njegova ispadanja s kotača, što može dovesti do katastrofalnih posljedica. U prijavi se navodi da do zakretanja ovoja kotača učestalo dolazi na lokomotivama koje prometuju na dijelu pruge Drivenik – Rijeka Brajdica (Šoići).
Train Hungary dio je Grampet Grupe koja je prije tri godine pokušala preuzeti HŽ Cargo, a u sindikatu sumnjaju da je posao s Inom dobila tako da je politika odradila dobar dio ‘priče’ u tom poslu
Dalibor Petrović, zamjenik predsjednika Sindikata strojovođa Hrvatske, za Nacional pojašnjava o čemu je riječ.
“To je željezni ovoj kotača koji drži kotače i lokomotivu na šinama. On mora biti fiksan i ne smije se pomaknuti ni za živu glavu. Ako on ispadne, ništa ne drži lokomotivu i ona izlijeće van pa se dogodi ono što se dogodilo u Bugarskoj s vlakom punim plina. A mi imamo utvrđene slučajeve da ti ovoji na određenim vlakovima Train Hungaryja ne da su pomaknuti, već plešu. Da bi se zakretanje kontroliralo, povlače se dvije crte koje moraju biti u ravnini. No kad dođe do pomicanja, umjesto da promijene osovinski sklop, oni uzmu bijelu boju i prefarbaju crte te tjeraju ljude da voze takve vlakove pod opasnim teretom.”
U prijavi se, između ostalog, tvrdi i da prijevoznik Train Hungary nema ni organiziranu službu nadzora nad obavljanjem željezničkog prijevoza i sigurnosti prometa, iako bi to trebao imati sukladno Pravilniku o uvjetima i načinu izdavanja rješenja o sigurnosti za obavljanje usluga željezničkog prijevoza. U prijavi stoji sljedeće: “Prijevoznik je 6. prosinca 2016. donio i objavio Pravilnik o unutarnjem ustrojstvu i sistematizaciji radnih mjesta. Iz tog Pravilnika je vidljivo da Prijevoznik nema organiziranu službu nadzora nad obavljanjem željezničkog prijevoza i sigurnosti prometa. U članku 2. navedenog Pravilnika pobrojana su radna mjesta kod Prijevoznika prema nazivima. U članku 3. navedeni su opisi poslova svakog radnog mjesta iz članka 2. Ni jedno radno mjesto, a kamo li služba, nije zaduženo za nadzor nad obavljanjem željezničkog prijevoza i sigurnosti prometa; nema čak ni kontrolora ili barem instruktora.” Nacional je dobio uvid i u dokumentaciju koja potkrepljuje tvrdnje da su prijevozniku nekoliko puta prijavljivane ozbiljne tehničke nepravilnosti. Još 19. srpnja jedan od strojovođa prijavio je da je na desnom kotaču šeste osovine jedne od lokomotiva pomaknut bandaž ili su krivo označene crte na njemu, da u upravljačnici ne radi budnik te da elektrokočnica nije u funkciji. Probleme s bandažom i to zakrenuće od nekoliko centimetara, isti je strojovođa prijavio i 13. kolovoza te 8. i 11. rujna.
No umjesto da otkloni takve opasne tehničke nedostatke koji mogu uzrokovati izlijetanje vlaka s opasnim teretom iz tračnica, prijevoznik je, kako se tvrdi u prijavi, postupio na sljedeći način:
“Kada se na Prijevoznikovoj lokomotivi zakrene ovoj kotača, radnici na održavanju kada lokomotiva dođe na redovito održavanje (nakon zakretanja ovoja lokomotiva se ne povlači iz prometa, nego je strojovođe pod pritiskom Ivice Juršića, direktora sektora eksploatacije, moraju voziti i dalje vukući njome vlakove) jednostavno uklone staru oznaku kontrole zakretanja (crte) i – povuku nove crte!? Naime, radnici bijelom bojom prebojaju cijeli ovoj kotača koji je vidljivo zakrenut i koji je promijenjene boje zbog pregrijavanja, prebojaju bjelom bojom i naplatak kotača te kad se ta boja osuši, onda povuku nove crte, umjesto da zamjene osovinski sklop kako i propisuje norma HRN EN 15313. Održavanje u prostorima KEV-a (Končar električna vozila) obavljaju radnici koji su pod kontrolom Prijevoznika i koji su došli iz Rumunjske… Tijekom radnog sastanka sa strojovođama, Ivica Juršić izdao je usmenu uputu strojovođama da se ovoj kotača smije pomaknuti za 400 mm, pritom pokazujući prstom na oznaku ‘400 mm’ koja je bila napisana u navodnom pravilniku za koji nitko ne zna što u njemu piše jer je isti na – rumunjskom jeziku!?”
Za svaku navedenu tvrdnju u prijavi se navode imena strojovođa koji isto mogu posvjedočiti, razni akti, pisana korespodencija, kao i fotografije spornih tehničkih nedostataka.
‘Kad vlakovi Train Hungaryja i ostalih privatnika idu za Rijeku, vlakovi HŽ Carga na ‘raskrižjima’ moraju čekati i nekoliko sati jer se njima iz nepoznatih razloga daje prednost’, tvrde u Sindikatu strojovođa
Iz Agencije za sigurnost željezničkog prometa Nacionalu su u petak potvrdili da su prijavu zaprimili, ali zbog kratkih rokova i blagdana nisu mogli odgovoriti na pitanja do zaključenja broja. Međutim, kako Nacional neslužbeno saznaje, procedura je sljedeća: Agencija prijavu najprije proslijeđuje prijevozniku, a on je dužan očitovati se u roku 15 dana.
Nacional je kontaktirao i navedenu prijevozničku tvrtku. Ivica Vrankić, direktor Train Hungaryja, u petak je najprije odgovorio: “Iznenađen sam vašim upitom zato što nemam informaciju da je SSH podnio prijavu Agenciji za sigurnost željezničkog prometa protiv Train Hungaryja, Podružnica Zagreb. Budući da nisam upoznat s detaljima prijave, molim vas da mi pošaljete prijavu na koju se referirate.” Nakon što smo mu odgovorili da ne posjedujemo prijavu, nego znamo njen sadržaj, kao i to da mu je Agencija prijavu već proslijedila mailom, promptno je uslijedio novi odgovor u kojem stoji: “U međuvremenu smo dobili prijavu od Agencije e-mailom te ćemo im po zaprimanju orginala prijave odgovoriti službenim putem u zadanom roku.”
Isto tako, navedeno je da će nas o zaključcima iz prijave informirati nakon okončanja postupka, a ujedno nam i prezentirati poslovne rezultate u 2016. “koji pokazuju da je Train Hungary Podružnica Zagreb jedan od vodećih privatnih željezničkih operatera u Hrvatskoj”. Tvrtka Train Hungary, upisana u sudski registar kao TRAIN HUNGARY MAGÁNVASÚT IPARI, KERESKEDELMI ÉS SZOLGÁLTATÓ KORLÁTOLT FELELŐSSÉGŰ TÁRSASÁG – PODRUŽNICA ZAGREB, takve izvrsne rezultate uspjela je postići u samo godinu i pol dana, otkako posluje u Hrvatskoj i otkako je s HŽ Infrastrukturom krajem travnja prošle godine potpisala ugovor o korištenju željezničke infrastrukture Hrvatske. Tom prilikom je predstavnik tvrtke Predrag Umičević istaknuo da Train Hungary Kft ima veliki kapacitet lokomotiva i teretnih vagona te najavio poboljšanje kvalitete željezničkih usluga u teretnom prijevozu i gospodarstvu za Hrvatsku te povećanje obima teretnog prijevoza i njegovo usmjeravanje na riječki bazen.
U prilog tvrtki Train Hungary za Nacional je govorio i sugovornik iz Agencije za sigurnost željezničkog prometa kojoj je Sindikat strojovođa poslao navedenu prijavu. Taj izvor tvrdi da Train Hungary do sada nije imao propusta u poslovanju.
“Mi smo do sada dva puta u toj tvrtki izvršili upravni nadzor, i nismo naišli na ovo što spominjete. Poslat ćemo inspekciju na teren pa će se utvrditi pravo stanje. No, u prijavi su navedene neke norme koje uopće nisu obvezne, već samo poželjne, kao i pravilnici koji su van snage. Isto tako, morate znati da, otkad se pojavio na tržištu, Train Hungary doživljava opstrukcije gore od onih kakve je imao Cammeo u taxi prijevozu”, rekao je Nacionalov sugovornik.
No na izravno pitanje koliko je uistinu opasno voziti lokomotivu s tehnički neispravnim ovojem kotača, taj sugovornik potvrdio je da je riječ o iznimno važnom tehničkom dijelu koji može uzrokovati iskakanje vlaka iz tračnica te da bi to bio veliki problem ako se ustanovi da je točno. No on je praktički izrazio sumnju u relevantnost svih dokaza, tvrdeći da su radnici fotografije neispravnih ovoja kotača mogli skinuti i s interneta. Rekao je čak kako ima dojam da je riječ o tendencioznom manipuliranju sindikata koji bi trebali znati da je lažno prijavljivanje kazneno djelo.
Najozbiljnija optužba u prijavi je ta da neke od lokomotiva Train Hungaryja voze s neispravnim ovojima kotača koji može uzrokovati iskakanje lokomotive, pa i cijelog vlaka iz tračnica
Dalibor Petrović, zamjenik predsjednika Sindikata strojovođa Hrvatske, za Nacional je pak rekao kako Train Hungary ima “svoje ljude” na vrlo visokim instancama i u Ministarstvu prometa i infrastrukture, i u Agenciji za sigurnost željezničkog prometa, i u Hrvatskim željeznicama.
“Mi svaku tvrdnju koju smo iznijeli u prijavi potkrepljujemo dokazima. Fotografije ne mogu tek tako biti skinute s interneta jer se po osovinskom sklopu vrlo jasno razaznaje o kojem se tipu lokomotive radi, a takav u Hrvatskoj ima samo Train Hungary. Imamo dokaze da je Agencija i do sada pouzdano znala da s ovojima kotača u ovoj tvrtki nešto gadno ne valja, tako da me ne bi iznenadilo da netko pokuša opet sve zataškati ili u najmanju ruku razvlačenjem rokova dati nekima mogućnost da falsificiranjem evidencija pokušaju prikriti drastično ugrožavanje sigurnosti prometa”, rekao je Petrović i u prilog svojim tvrdnjama na uvid dostavio i snimku koja jasno pokazuje da je riječ o lokomotivi prijevoznika Train Hungary te da je na njoj, na više osovina došlo do zakretanja ovoja kotača, odnosno da su pomaknute crte koje služe kao oznaka.
Iz Sindikata iznose vrlo ozbiljne optužbe i na račun pojedinih visokopozicioniranih djelatnika Ministarstva prometa te tvrde da se rekonstrukcijom događaja može doći do niza osoba uključenih u “hobotnicu”, koji su čak mogli utjecati na to da posao s prijevozom nafte za Inu dobije baš Train Hungary.
“Jedan od njih (podaci poznati redakciji, op.a.), koji je u Ministarstvo došao iz Zagrebačkih cesta, koristi svoju poziciju da bi došao do podataka o poslovanju HŽ Carga, a dobar je prijatelj s direktorom Train Hungaryja koji je također ranije bio radnik Cargove tvrtke Agit koja se bavi ugovaranjem željezničkog prijevoza za HŽ Cargo. Ne može visokopozicionirani dužnosnik Ministarstva koristiti svoju poziciju da podatke dostavlja konkurenciji. Isto tako, žena direktora Train Hungaryja radi u prodaji HŽ Carga i ima pristup cijenama i svemu ostalom”, kaže Petrović.
Također upozorava da je jedan od čelnih ljudi Train Hungaryja (podaci poznati redakciji) u srpnju 2014. dobio otkaz u HŽ Cargu nakon što je provjerom diploma svih radnika utvrđeno da je njegova krivotvorena.
“U dopisu s fakulteta naveli su da njegova diploma ni izgledom ne sliči na diplome koje taj fakultet izdaje. I on je sad jedan od direktora Train Hungaryja”, kaže Petrović.
Sindikat kojem je Petrović na čelu djeluje i u HŽ Cargu i u Train Hungaryju, ali i kod još nekih privatnih željeznički operatera. No pritisci na strojovođe Train Hungaryja, tvrdi, počeli su onog trenutka kad su se učlanili u Sindikat.
“Mi kao sindikat djelujemo i u HŽ Cargu i u Train Hungaryju i uopće nam nije bitno o kojem se prijevozniku radi, ali zalažemo se za to da svi poštuju sigurnosna pravila i uvjete poslovanja”, ističe Petrović.
Iz Sindikata upozoravaju na još jedan problem o kojem hrvatska javnost ništa ne zna. Oni tvrde da se na velikom broju križanja, kod preticanja i općenito rasporeda vožnje, velika prednost daje vlakovima Train Hungaryja i ostalih privatnih prijevoznika, a posebno na području Rijeke gdje vlakovi HŽ Carga moraju čekati i po nekoliko sati da bi propustili mađarski vlak.
“Prema svjedočenju kolega strojovođa, vlakovi HŽ Carga satima stoje, dok vlakovi Train Hungaryja voze vrlo ekspeditivno. Gdje god ide vlak Train Hungaryja, vlakovi HŽ Carga stavljaju se u stranu. Vlakovi Train Hungaryja voze redovitije po voznom redu, nego putnički vlakovi HŽ Putničkog prijevoza”, tvrdi Petrović i ističe da o tome koji će vlak imati prednost, odlučuje HŽ Infrastruktura.
Sve to upućuje u najmanju ruku na činjenicu da se Agencija za sigurnost željezničkog prometa, koja je u nadležnosti Vlade, mora ozbiljno pozabaviti tim problemom, prvenstveno kako bi se spriječila i sama opasnost bilo kakve katastrofe, a s druge strane i kako bi se što prije otklonila sumnja u nepravilnosti u poslovanju tog operatera. No Nacionalov sugovornik iz Agencije tvrdi da su oni u startu onemogućeni u radu, budući da im je odlukom prethodnih vlada zabranjen prekovremeni rad i novo zapošljavanje pa noću, kad bi zapravo inspektori trebali izići na teren ako uistinu žele na licu mjesta utvrditi nepravilnosti, nemaju koga poslati u inspekciju jer ne mogu platiti prekovremene sate i noćni rad.
Komentari