Protiv Franje Varge (foto), nekadašnjeg policijskog informatičara, i Blaža Curića, bivšeg vozača u Ministarstvu poljoprivrede, USKOK je podignuo optužnicu kojom se dvojac osumnjičen u ‘aferi SMS’ tereti zbog sprječavanja dokazivanja i pomaganja u sprječavanju dokazivanja. Optužbe su vezane za izradu lažne korespodencije u slučaju sudskog postupka protiv Zdravka Mamića i slučaju postupka hrvatskog pravosuđa prilikom izručenja Ivice Todorića. U optužnici USKOK za obojicu traži produljenje istražnog zatvora.
Kako se navodi u danas objabljenom priopćenju USKOK je nakon provedene istrage, pred Županijskim sudom u Osijeku podigao optužnicu protiv dvojice hrvatskih državljana F. V. (1982.) i B. C. (1969.) zbog počinjenja kaznenih djela sprječavanja dokazivanja, članak 306. stavak 2. Kaznenog zakona, a sve u svezi članka 21. stavak 2. točka 4., u svezi stavka 2. točke 1. Zakona o USKOK-u, i pomaganja u sprječavanju dokazivanja, članak 306. stavak 2. Kaznenog zakona u svezi članka 38. Kaznenog zakona (KZ/11), a sve u svezi članka 21. stavak 2. točka 4., u svezi stavka 2. točka 1. Zakona o USKOK-u.
“Optužnicom se prvookrivljeniku stavlja na teret da je, od sredine 2017. godine do 20. rujna 2018., na području Belišća i Zagreba, u namjeri onemogućavanja i znatnog otežavanja dokazivanja u sudskom postupku koji se vodi pred Županijskim sudom u Osijeku protiv M. P., Z. M., Z. M. i D. V. zbog kaznenog djela zlouporabe položaja i ovlasti, kao i postupku predaje povodom EUN-a izdanog od strane Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu protiv I. T. pred nadležnim sudom u Velikoj Britaniji, izrađivao lažnu korespondenciju navodno vođenu putem elektroničkih uređaja te prijepis i analizu navodne komunikacije između visokih dužnosnika i drugih osoba u Republici Hrvatskoj iz koje proizlazi kako pojedini državni dužnosnici dogovaraju neosnovano pokretanje kaznenog progona protiv navedenih osoba ili kako pojedini pravosudni dužnosnici vrše pritiske na druge pravosudne dužnosnike da se te osobe u kaznenim postupcima bez ikakve osnove i dokaza osude, a sve kako bi se to koristilo kao dokaz teškog kršenja njihovog prava na pravično suđenje zajamčeno Ustavom i Konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.
Za potrebe izrade navedenog, drugookrivljenik je prvookrivljeniku dostavljao potrebne podatke u vidu telefonskih kontakata pojedinih dužnosnika i drugih osoba. U optužnici se na temelju odredbe članka 123. stavak 1. točka 3. Zakona o kaznenom postupku predlaže produljenje istražnog zatvora protiv okrivljenika”., stoji u priopćenju USKOK-a.
Komentari