Afera potpredsjednika Janšine vlade izazvala demonstracije na Dan borbe protiv okupatora

Autor:

21.11.2019., Zagreb - Drugi dan dvodnevnog 24. izbornog kongresa Europske pucke stranke (EPP) u zagrebackoj Areni. Vise od 2000 sudionika iz 40 zemalja tijekom kongresa izabrat ce novo vodstvo Europske pucke stranke. Janez Jansa
Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

Marko Lukunic/PIXSELL

Šest tjedna nakon što je preuzeo vlast slovenski premijer nastavlja s provođenjem krajnje desne politike kojom ograničava ljudska prava i demokraciju, a istovremeno rastu i pritisci na novinare koji otkrivaju afere nove slovenske vlade

I šest tjedna nakon što je 13. ožujka Janez Janša, bliski saveznik mađarskog predsjednika vlade Viktora Orbána, došao na vlast, nastavljaju se krajnje desne politike kojima se ograničavaju ljudska prava i demokracija. Dok su neke europske države već otvorile škole i vrtiće te mnoge druge usluge ili barem objavile detaljne planove za otvaranje u svibnju, u Sloveniji takvih planova još uvijek nema na vidiku.

Nakon što je Janšina krajnje desna vlada, suprotno važećim zakonima i državnoj politici za suzbijanje epidemije, odsjekla epidemiologe iz stručnog prijedloga protuepidemijskih mjera, Nacionalni institut za javno zdravlje – jedina tercijarna medicinska ustanova za suzbijanje epidemija u Sloveniji – u subotu je dobio već trećeg direktora u šest tjedana. Bivšu direktoricu Ninu Pirnat, epidemiologinju koja je stručno vodila provođenje mjera do nastupa nove vlasti, u prvom tjednu smijenio je kao vršitelj dužnosti epidemiolog Ivan Eržen. A kako je kritizirao mjere Janšine vlade u medijima, da su prestroge, brzo je pao u nemilost; vlada je odmah smijenila svoje predstavnike u vijeću Instituta i raspisala natječaj na kojem je vladina većina za direktora imenovala Milana Kreka.

Kao dosadašnji vođa lokalne jedinice Instituta i ekspert za prevenciju zlouporabe droga, Krek nema licencu iz epidemiologije, iako je dosad već nastupao na vladinim službenim tiskovnim konferencijama gdje je plašio slovenske državljane podacima prema kojima bi bez mjera bilo 480.000 zaraženih i 90.000 mrtvih. U subotu, na dan imenovanja na direktorsko mjesto, izjavio je čak da će mjere morati potrajati pet godina kako bi se, uz što manje žrtava, suzbila epidemija koronavirusa.

Međutim, prije deset dana u medije je procurila procjena epidemiologa Instituta prema kojoj je tada, 13. travnja, u Sloveniji bilo samo 365 aktivno zaraženih osoba, oko četiri puta manje nego što su iznosili službeni podaci vlade. A većina tih zaraza širi se u domovima za starije, gdje je najviše žrtava epidemije koronavirusa. Prosječna dob umrlih je oko 80 godina. Kako su se u prvim tjednima zahvaljujući politički motiviranom i nezakonitom zanemarivanju epidemiologa, rasuli načini upravljanja zdravstvenim sustavom, veliki skandal izbio je i u lokalnoj bolnici u Ptuju, kamo je ministar zdravlja Tomaž Gantar želio preseliti 40 oboljelih iz obližnjeg doma za starije osobe. Liječnici i ostalo medicinsko osoblje te bolnice javno su protiv toga prosvjedovali, što je neviđeni skandal u povijesti slovenskog zdravstva, pa su oboljeli ostali u domu, gdje nemaju ni potrebne kapacitete ni stručnjake za suzbijanje epidemije.

Potpredsjednik slovenske vlade Zdravko Podčivalšek snimljen je kako osobno vrši pritisak da se odmah isplati 10 milijuna jednoj privilegiranoj tvrtki koju je država angažirala da nabavi medicinsku opremu

U četvrtak je RTV Slovenija u emisiji „Tarča“ objavila veliku aferu oko kupnje medicinske zaštitne opreme. Nakon mnogih političkih pritisaka kao zviždač je javno progovorio zamjenik direktora Zavoda za robne rezerve Ivan Gale. Podijelio je mnoge dokumente i e-mailove koji dokazuju da su mnogi političari lobirali i vršili pritisak na Zavod da što prije usmjeri milijune eura prijateljskim tvrtkama, što su u nekim slučajevima i učinili. Najozbiljnija je bila izjava protiv ministra za gospodarstvo i potpredsjednika vlade Zdravka Počivalšeka, predsjednika Stranke modernog centra, koji je zapravo zamjenom političke strane i doveo Janšu na vlast.

Prema snimci telefonskog razgovora između Počivalšeka i direktora Zavoda Antona Zakrajšeka, inače člana Janšine stranke SDS, objavljenoj u spomenutoj emisiji, Počivalšek je osobno vršio pritisak na Zavod da odmah isplati 10 milijuna jednoj privilegiranoj tvrtki unatoč tome što još uvijek nije imala bankovna jamstva. Poslije toga Ivan Gale postao je junak slovenske javnosti, a Nacionalni istražni ured (NPU), slovenski PNUSKOK, odmah je otvorio policijsku istragu i najavio da će Galea staviti pod policijsku zaštitu ako to bude potrebno. Osim Počivalšeka lobirali su i vršili pritisak i nekadašnji potpredsjednik slovenske vlade Marjan Podobnik i premijer Slovenije iz 1991. godine Lojze Peterle. Zavod je nazivao i novi vršitelj dužnosti generalnog direktora policije Anton Travner. Svi niječu optužbe. U Sloveniji je za nabavu medicinske zaštitne opreme dosad isplaćeno gotovo 200 milijuna eura, ali suprotno važećim zakonima. Slovenija je tu opremu kupovala samo preko posredničkih tvrtki iz Slovenije, a ne direktno od stranih proizvođača ili država. Prema riječima ministra Počivalšeka, samo je tako i bilo legalno kupovati opremu, ali javno ga je u tome demantirao Tomaž Vesel, predsjednik Državne revizije, najvišeg revizorskog organa u državi, rekavši da to jednostavno nije istina.

RTV Slovenija, ostali mediji i novinari pod svakodnevnim su udarom krajnje desne vlade, Janše osobno, kao i stranačkih medija koje financiraju biznismeni povezani s Viktorom Orbánom i mnogih trolova stranke SDS na društvenim mrežama. Vladajuća koalicija već je smijenila troje članova nadzornog odbora RTV Slovenije i postavila novih sedmero članova programskog vijeća RTV-a iz svojih redova, što je priprema za kadrovske smjene u javnom servisu, a kasnije i cenzuru, kako se to već dogodilo u prvom mandatu Janeza Janše u razdoblju od 2004. do 2008.

Uz to je ministarstvo kulture objavilo da će u toj godini isplatiti najviše 30 posto već ugovorenih iznosa za podršku medijima, što ide u prilog najavama stranačkih medija SDS-a da će pustiti da se tisak ugasi prirodnom smrću u ekonomskoj krizi koja će uslijediti nakon epidemije. Isplate umjetnicima preko agencije za knjigu i filmskog centra jednako su upitne, a ministarstvo poziva da se zaustave svi novi natječaji za dodjelu sredstava. A novim mega-korona-zakonom, koji je upravo u parlamentarnoj raspravi, Janšina vlada praktički želi onemogućiti rad svih nevladinih organizacija na području ekologije i zaštite okoliša.

Premijer Janša je na svom službenom profilu na Twitteru i osobno napao novinara Nacionala, autora ovoga teksta, napisavši: „No nijedna osoba u povijesti Slovenije nije više diskreditirala novinarsku zajednicu od ovog lažova Blaža Zgage.” Kako je to napisao na engleskom jeziku, ubrzo su prozvanog novinara na Twitteru podržali mnogi ugledni novinari istraživačkih mreža Europske istraživačke suradnje (EIC) i Međunarodnog konzorcija istraživačkih novinara (ICIJ), čak i dopisnik New York Timesa s Balkana i šef europskog predstavništva Bloomberga te mnogi drugi.

Sedam vodećih svjetskih novinarskih udruženja pozvalo je Europsku komisiju da apelira na slovensku vladu da prozvanom novinaru, nakon brojnih prijetnji, zajamči osobnu sigurnost, s obzirom na to da ministar unutarnjih poslova još uvijek ignorira njihov poziv. Brzo je reagirala i potpredsjednica Europske komisije i povjerenica za vrijednosti i transparentnost Věra Jourová, koja je već stupila u kontakt sa slovenskim vlastima.

Premijer Janša je na svom službenom profilu na Twitteru opet osobno napao novinara Nacionala napisavši: ‘No nijedna osoba u povijesti Slovenije nije više diskreditirala novinarsku zajednicu od ovog lažova Blaža Zgage’

Da su prijetnje svima koji se kritički odnose prema krajnje desnoj vladi u Sloveniji svakodnevne, potvrđuju i mnogi drugi slučajevi. Posljednjih dana prijetilo se novinarki RTV Slovenije Nataši Markovič, koja je u emisiji „Tarča“ razotkrivala korupciju u nabavi zaštitne opreme. Profesoru Fakulteta za sigurnosne studije i voditelju katedre za policijsku djelatnost i sigurnosne znanosti Branku Lobnikaru vlada je, prema njegovim riječima, otkazala ranije dogovoreno financiranje znanstvenih istraga. Kako je sam poručio u posljednjem zapisu na društvenim mrežama, primio je i dva telefonska poziva s tako ozbiljnim prijetnjama da je zatvorio svoj račun na Twitteru i najavio da se povlači iz javnog života. Lobnikar je više puta, kao jedan od vodećih stručnjaka, u slovenskim medijima kritizirao prestroge mjere slovenskih vlasti i rad policije.

Sve je više slovenskih državljana nezadovoljno i manji protesti već su počeli u Ljubljani. Na prvom prosvjedu građani su na trgu ispred parlamenta pojedinačno lijepili na tlo papirnate siluete, dok ih je slovenska policija identificirala za moguće kasnije kazne do 420 eura zbog narušavanja protuepidemijskih mjera. Nakon emisije RTV Slovenije o korupciji prilikom kupnje zaštitne opreme, više od stotinu biciklista prosvjedno se vozilo ljubljanskim ulicama i bučno podržalo javni servis RTV, a sve je završio kružnom vožnjom i proizvodnjom buke na trgu ispred slovenskog parlamenta. Na društvenim mrežama najavljen je i prosvjed ispred parlamenta koji je i održan u ponedjeljak, 27. travnja, kad su Slovenci slavili Dan borbe protiv okupatora.

Krajnje desna vlada očito se ozbiljno sprema za velike prosvjede, kakvi su u prošlom mandatu 2013. godine srušili već drugu Janšinu vladu s vlasti. Unatoč tome što nema dovoljnu dvotrećinsku većinu glasova u parlamentu, vlada još uvijek želi vojsci dodijeliti policijske ovlasti zbog navodne invazije migranata, kojom često prijete ministri i mediji SDS-a. Službeni podaci Ureda Ujedinjenih naroda za izbjeglice istovremeno pokazuju da je u ovoj godini kopnenim putem u Europu došlo samo 3327 izbjeglica. Janšina vlada u vrijeme pandemije gradi i dodatne kilometre ograda na hrvatsko-slovenskoj granici.

Osim toga, u vrijeme epidemije koronavirusa Slovenska vojska je pod novim načelnikom generalnog stožera brigadirom Robertom Glavašem već od 13. travnja započela provoditi neobične vojne vježbe s mnogo vojnika, koje su potpuno drugačije od redovitih godišnjih vježbi. Samo u pokaznoj vježbi „Preskok“ prošloga petka u Kočevju sudjelovalo je oko 500 vojnika s oko 150 vozila. Tri izvora iz vojnih struktura, koja su željela ostati anonimna, potvrdila su za Nacional da bi pravi cilj tih vojnih vježbi mogao prije svega biti priprema za suzbijanje prosvjeda. Neobično je i to što o početku tih vježbi nisu informirali javnost, suprotno vlastitim pravilima, nego su to učinili tek kad je, zahvaljujući novinarima Nacionala odnosno autoru ovoga teksta, to bilo objavljeno na društvenim mrežama.

Iako nema dovoljnu dvotrećinsku većinu glasova u parlamentu, vlada još uvijek želi vojsci dodijeliti policijske ovlasti zbog navodne invazije migranata, kojom često prijete ministri i mediji SDS-a

Da je situacija ozbiljna, pokazuje i natječaj za kupnju 600 novih šljemova, pendreka i štitova – koji se upotrebljavaju za suzbijanje prosvjeda – za Slovensku vojsku. Natječaj je bio objavljen prije nekoliko dana, a ministar obrane Matej Tonin objasnio je da je to namijenjeno kontingentu Slovenske vojske u mirovnoj operaciji KFOR-a na Kosovu. Međutim, tamo je trenutačno samo 248 slovenskih vojnika.

Kako je velika tvrtka Gorenje, u vlasništvu kineske tvrtke Hisense, prošloga tjedna najavila otkaz za 2000 radnika, a broj nezaposlenih u Sloveniji svakodnevno ubrzano raste dok ekonomske mjere Janšine vlade zanemaruju interese mnogih najranjivijih dijelova društva, kroz nekoliko tjedana mnogim slovenskim građanima život će se promijeniti nagore u ekonomskim i drugim aspektima.

Da su mjere krajnje desne slovenske vlade itekako upitne, potvrdili su i ustavni stručnjaci. Prije nekoliko dana ugledni profesori ustavnog prava Saša Zagorc i Samo Bardutzky sa Sveučilišta u Ljubljani na njemačkom stručnom blogu za ustavna pitanja objavili su članak u kojem su potvrdili navode iz prvog Nacionalova teksta o zabrinjavajućoj situaciji u Sloveniji, od 24. ožujka, prema kojima su mnoge mjere u Sloveniji neustavne i nezakonite. „Možemo potvrditi da se vlada, glavni zagovornik učinkovitosti i prikladnosti, još jednom ne odriče korištenja različitih tehnika, čak i nezakonitih, u rješavanju krize bez formalnog proglašenja izvanrednog stanja”, napisali su u zaključku članka i dodali: „Međutim, neki predstavljeni primjeri pokazuju da kombinacija aktivnosti parlamentarne oporbe, drugih državnih tijela za nadzor, neovisnih medija i općeg javnog nadzora, uz podršku stručnih savjeta, mogu dovesti do uravnoteženijih i promišljenih mjera i odluka koje donose snažniji politički legitimitet i podršku.”

Međutim, orbanizacija Slovenije pod Janšom nastavlja se punom snagom.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.