A VON DER LEYEN ŠUTI… Talijanska premijerka sve snažnije nasrće na medije

Autor:

29.04.2016., Zagreb - Svjetski dan slobode medija obiljezava se svake godine 3. svibnja od 1993. godine kad ga je proglasila Glavna skupstina Ujedinjenih naroda. Cilj obiljezavanja tog Dana, koji okuplja medijske profesionalce, koji potom procjenjuju stanje slobode medija i raspravljaju o mogucnostima za rjesavanje brojnih izazova, jest podizanje svijesti o vaznosti medijskih sloboda i njezinih temeljnih nacela.r"nObiljezava se na godisnjicu Windhoeske deklaracije, izjave o principima slobodnih medija koju su sastavila skupina africkih novinara 1991. godine u Windhoeku, u Namibiji, s jedinstvenom vizijom - zastititi temeljna prava slobodnog tiska.r"nPhoto: Davor Puklavec/PIXSELL

Davor Puklavec/PIXSELL

Talijanska premijerka Giorgia Meloni sve više nasrće na medije, upozoravaju uredništva i novinarske organizacije, a prenosi N1.

Nakon što je godišnje izvješće o vladavini prava Europske komisije konstatiralo kako su neovisni mediji u Italiji ugroženi, Meloni je uzvratila pismom upućenom predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen, tvrdeći da je njezin tim nasjeo na “lažne vijesti”.

Meloni je te primjedbe pripisala trima mainstream lijevo orijentiranim novinama koje su djelovale kao “dionici” i manipulirale nalazima Komisije. “Tko su ti dionici? Domani, Il Fatto Quotidiano, Repubblica”, rekla je pred kamerama.

Talijanske desničarske novine slijedile su taj primjer objavljujući popis takozvanih “anti-Meloni” novinara.

“Ušli smo u novu, opasniju fazu”, izjavila je za Politico Francesca De Benedetti, viša urednica u novinama Domani, dodajući da se novinari “opisuju kao agresori”.

MEDIJSKI MONITORING U svijetu zabrinuti za slobodu medija u Hrvatskoj, stiže specijalna misija

Prikazani smo kao neprijatelji, a problem je što se time otvara put kampanji mržnje”, rekla je.

Organizacije za slobodu medija osudile su kampanje dezinformiranja provladinih medija i naglasile opasnost od stvaranja popisa novinara koji se smatraju protuvladinim.

“Koncept “novinara koji su protiv Meloni” previše podsjeća na popise zabrane, neprihvatljivu praksu koja nas, nažalost, još uvijek vraća na početak: neliberalni pomak kojim bi neki željeli da Italija krene”, čelnici FNSI-ja , talijanski novinarski sindikat, stoji u priopćenju.

I Meloni i ministar vanjskih poslova Antonio Tajani su odbacili optužbe da vlada potkopava slobodu tiska.

Tajani, čija je stranka Forza i dio talijanske vladajuće koalicije i obitelji Europske pučke stranke desnog centra Ursule von der Leyen, ustvrdio je da u Italiji nije bilo kršenja slobode medija jer “svatko govori što god želi”.

REPORTERI BEZ GRANICA: Mediji slobodniji u Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji nego u Hrvatskoj

 

Kao odgovor na upozorenja onih koji su ugrozili vladavinu prava u zemlji, inzistirao je da oni “ne poznaju talijansku situaciju”.

Niz incidenata otkako je Meloni preuzela dužnost, međutim, potaknuo je zabrinutost oko demokratskog nazadovanja.

U lipnju je Meloni pozvala talijanskog predsjednika Sergia Mattarellu da intervenira nakon što su tajni izvjestitelji za internetski medij Fanpage potajno snimili pojedince iz krila mladeži krajnje desne stranke Giorgie Meloni, Fratelli d’Italia, kako iznose fašističke, rasističke i antisemitske komentare. Dok je talijanska čelnica optužila Fanpage za korištenje “režimskih metoda” za selektivno ciljanje njezine stranke, Fanpage je branio svoje novinarske metode.

Mjesec dana ranije, novinari talijanske državne televizije RAI stupili su u štrajk u znak prosvjeda protiv onoga što je njihov sindikat nazvao “gušenjem kontrole” vlade. Sindikat je tvrdio da Melonina administracija “pokušava pretvoriti RAI u glasnogovornika vlade”. I RAI i vlada odbacili su optužbe.

De Benedetti je rekla za Politico da je rasprava o neovisnosti RAI-ja primjer šireg trenda pada medijskih sloboda otkako je Meloni preuzela dužnost. Posljednjih je godina vlada pokrenula više tužbi za klevetu, najviše protiv Domanija i novinara Roberta Saviana.

“Mi u Domaniju prvi smo doživjeli te napade, ali sada je situacija poprimila goleme razmjere”, rekla je.

NEUTEMELJENE I ZLONAMJERNE EU odlučno staje na kraj SLAPP tužbama

Ove godine Italija je pala za pet mjesta u godišnjem izvješću Reportera bez granica o slobodi medija u svijetu, pala je na 46. mjesto. Poljska, Mađarska, Malta, Albanija i Grčka bile su jedine zemlje u Europi koje su imale niži rezultat.

Dokumentirana kršenja slobode medija — poput fizičkih napada, uznemiravanja ili psihičkog zlostavljanja, napada na imovinu, cenzure i pravnih incidenata — povećala su se u Italiji otkako je Meloni preuzela dužnost, pokazalo je izvješće Brzog odgovora na slobodu medija (MFRR).

Između listopada 2022. i lipnja 2024. prijavljena su 193 incidenta, u odnosu na 75 u prethodna 22 mjeseca. Više od četvrtine onih odnosilo se na radnje državnih ili javnih službenika. MFRR je za Politico rekao da Melonina oštra reakcija na njihovo izvješće potvrđuje njegove nalaze.

U Italiji trenutno nema prostora za kritičko novinarstvo, jer čim iznesete kritičke ideje, postajete meta verbalnih napada i klevetničkih kampanja, uglavnom iniciranih od strane onih koji drže političku moć”, poručili su iz sindikata.

Skupine za slobodu medija pozvale su Europsku komisiju da intenzivira svoje napore i ojača svoju ulogu u zaštiti slobode medija u Europi.

U zajedničkom pismu von der Leyen u srpnju, 26 organizacija zatražilo je od predsjednice Komisije da osigura da sloboda medija, zaštita novinara i pristup novinarstvu od javnog interesa za nju ostanu visoki politički prioriteti. No čini se da ovi prioriteti nisu na vrhu von der Leyen liste obaveza.

Vijeće Europe: Krajnje je vrijeme da Mađarska vrati medijske slobode

U lipnju je von der Leyen nastojala usporiti izvješće Komisije o vladavini prava u kojem se kritizirala Italija, dok je tražila potporu Rima za drugi mandat predsjednice Europske komisije, što je izazvalo bijes medijskih organizacija.

“Nema pregovaranja s temeljnim pravima sadržanim u EU ugovoru! Europska pučka stranka potpuno je propala s mađarskim premijerom Viktorom Orbánom; oni ili von der Leyen ne bi trebali učiniti istu grešku s Meloni ili drugima!”napisala je Renate Schroeder, direktorica Europske federacije novinara, rekla je na X-u.

De Benedetti iz Domanija bila je pesimističan u pogledu mogućnosti intervencije Bruxellesa. “Europska komisija se pravila da ne vidi, kao što je bilo s Orbánom. Sada radi istu pogrešku s Meloni”, rekla je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.