Tajni plan koji je izradila ruska sigurnosna služba, FSB, iznosi detaljne opcije za destabiliziranje Moldavije, uključujući potporu proruskim skupinama, korištenje pravoslavne crkve i prijetnju prekidom opskrbe prirodnim plinom.
Čini se da je dokument sastavljen kako bi se spriječilo naginjanje Moldavije Zapadu, što uključuje bliže odnose s NATO-om i zahtjev za pridruživanje Europskoj uniji. Opetovano se poziva na važnost sprječavanja Moldavije da se pridruži NATO-u.
Čini se da je dokument 2021. godine napisala FSB-ova Uprava za prekograničnu suradnju. Naslov mu je “Strateški ciljevi Ruske Federacije u Republici Moldaviji”. i postavlja desetogodišnju strategiju za dovođenje Moldavije, bivše sovjetske republike u sendviču između Ukrajine i Rumunjske, u sferu utjecaja Rusije.
Plan uključuje ovisnost Moldavije o uvozu ruskog plina i raspirivanje društvenog sukoba, kao i pokušaj blokiranja napora Moldavije da stekne utjecaj u proruskoj otcijepljenoj regiji Pridnjestrovlju, gdje je stacionirano oko 1500 ruskih vojnika.
Među neposrednim ciljevima su “podrška moldavskim političkim snagama koje zagovaraju konstruktivne odnose s Ruskom Federacijom” i “neutralizacija inicijativa Republike Moldavije usmjerenih na eliminaciju ruske vojne prisutnosti u Pridnjestrovlju”.
Srednjoročni ciljevi uključuju “protivljenje ekspanzionističkoj politici Rumunjske u Republici Moldaviji” i “protivljenje suradnji između Republike Moldavije i NATO-a”.
Dokument FSB-a iznosi dugoročne ciljeve uključujući “stvaranje stabilnih proruskih skupina utjecaja u moldavskim političkim i gospodarskim elitama” i “formiranje negativnog stava prema NATO-u”.
Upitan o dokumentu u četvrtak, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je: “Ne znamo ništa o postojanju takvog plana. Ne isključujem da je ovo još jedan lažnjak. Rusija je uvijek bila i ostaje otvorena za izgradnju dobrosusjedskih, obostrano korisnih odnosa, uključujući i s Moldavijom. Jako nam je žao što sadašnje vodstvo Moldavije ima potpuno neopravdane i neutemeljene predrasude prema Moskvi.”
Rusija je optužila Ukrajinu da planira invaziju i preuzimanje Pridnjestrovlja, koje graniči s jugozapadnom Ukrajinom. Rusko ministarstvo obrane prošlog je mjeseca reklo da Ukrajinci skupljaju oklopnu opremu u nekoliko pograničnih sela. Moldavija i Ukrajina su obje odbacile tvrdnju.
Prošlog mjeseca ruski predsjednik Vladimir Putin poništio je dekret iz 2012. koji je podupirao suverenitet Moldavije, rekavši da je taj potez “osigurao nacionalne interese Rusije u vezi s dubokim promjenama koje se događaju u međunarodnim odnosima”.
Posljednjih tjedana moldavske vlasti uhitile su nekoliko navodnih proruskih aktivista, kao i navodnog operativca privatne vojne tvrtke Wagner koji je pokušao ući u zemlju. SAD je obećao proračunsku potporu moldavskoj vladi kako bi joj pomogao da se nosi s visokim cijenama energije. Cijene plina naglo su porasle tijekom prošle godine kao rezultat sukoba u Ukrajini, piše CNN.
Komentari