Radimir Čačić: “Hrvatska je među top 15 zemalja – na Balkanu.”

Autor:

Screenshot/N1

Danas je u studiju N1 televizije gostovao Radimir Čačić, te se tamo posebice osvrnuo na narodne obveznice.

Pogotovo ga je pogodila nedavna rečenica Andreja Plenkovića gdje premijer tvrdi kako smo među petnaest najrazvijenijih zemalja.

“Jesmo, na Balkanu. To je bedastoća, ali takva vrsta nebuloza je prosipana u javnosti. Bivša predsjednica je imala iste. Možda je to mala blokada od stvarnosti. Mi ćemo biti sretni kada se približimo prosjeku Europe, sada smo na 70 posto”, kazao je na početku Čačić.

Smatra pak apsolutno mogućim premijerovo nagađanje kako će za sedam godina Hrvatice i Hrvati vagati hoće li ili neće ići u inozemstvo raditi. Ipak, uvjet za to, po Čačiću, je snažnija politika s više reformi, a ne ona Andreja Plenkovića “koja je aljkava”.

“Jedan prosječan umirovljenik troši pola svoje na puko preživljavanje, a to je za jednu trećinu više nego što troši njemački umirovljenik. No ako bitno uložite u socijalnu infrastrukturu poput vrtića, koji će biti besplatni, ako omogućite besplatni boravak i cjelodnevno obrazovanja, onda plaća postaje bitno manja kategorija. U Varaždinskoj županiji to već imamo. Prosječni Varaždinac treba 15 minuta do Slovenije i sat vremena do Austrije, ali se nije cijela županija iselila”, komentirao je Čačić.

Osvrnuo se i na slučaj Line Budak.

“Žena se sukobljava sa smrću. Imate očite propuste i građanina i sustava. Očito se protokol nije poštivao, ali onda bi ste trebalo ispričati i pokušati ispraviti grešku. Imate i liječnike za koje se pitate kako su uopće odabrali to zanimanje”, kritizirao je, te dodao o narodnim obveznicama par rečenica za kraj:

“Ideja narodnih obveznica je odlična, ali i dokaz kako Vlada radi aljkavo. Građani u prosjeku novca nemaju, ali to je samo u prosjeku. Mi imamo ogroman novac na računima banke, od čega je 3/4 toga u Zagrebu i na Jadranu. Neki imaju milijune, a neki nemaju ništa. Do sada je taj novac stajao neiskorišten što je suludo jer daj bar da naš novac nešto stvara. Bar da se djelomično nadoknadi inflacija. Sav taj kapital koji sad leži koristi nekom drugom i za nešto drugo na drugim tržištima jer mi svoje banke nemamo. Ta je praksa bila još i 1971. za autocestu Zagreb-Split gdje smo mi davali novac za istu. Mi smo mogli naplatiti te obveznice i zaraditi na njima, za vrijeme Jugoslavije”, zaključio je Čačić.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.