Država namjerava pomoći mladim obiteljima u stambenom zbrinjavanju subvencijom njihova najma. O čemu će ovisiti iznos subvencije nove demografsko-socijalne mjere i kad se namjerava uvesti? Je li program subvencioniranih stambenih kredita iscrpio svoj potencijal? Može li se problem stambenog zbrinjavanja povoljnije riješiti gradnjom stambenih zadruga?
Na ta pitanja odgovarali su gosti emisije ‘U mreži Prvog‘ Željka Josić, državna tajnica iz Središnjeg državnog ureda za mlade i demografiju, gradonačelnik Kastva Matej Mostarac, Lana Mihaljinac Knežević, predstavnica Udruženja poslovanja nekretninama pri HGK i Darovan Tušek, arhitekt u Zadrugi Otvorena arhitektura.
Josić je govorila o vladinom subvencioniranja najma. “Razdvojila bih nešto. Jedan dio se tiče studenata koji su prošli određene natječaje i njima se dodjeljuju potpore u visini do 250 eura. Moram istaknuti da je ta mjera naslonjena na energetski paket i sve one potpore koje se odnose na studente, bilo da se radi o socioekonomskim stipendijama ili subvencioniranoj prehrani. Ovo se odnosi na odnosi na studente koji su se za ovu akademsku godinu prijavili za studentski smještaj i redovni su studenti, ali zbog manjka kapaciteta nisu uspjeli ostvariti smještaj u studentskim ili učeničkim domovima”, rekla je.
“Iz tog razloga i u komunikaciji sa SC-a i Ministarstvom znanosti i obrazovanja odlučili smo se na jednokratnu potporu koju studenti mogu koristiti ili da si smanje trošak najma ili režijske troškove. Ta se mjera odnosi na sve velike studentske gradove, u najvećoj mjeri Grad Zagreb – gdje je potpisan prvi dio ugovora, Splitsko-dalmatinska županija s SC-om u Splitu, Istarska te Varaždinska županija – ti su pozivi u tijeku. Očekujemo da ćemo do kraja ožujka imati najveći broj sredstava iskorišten”, istaknula je.
APN krediti
Josić je rekla da su se APN krediti pokazali kao uspjeh. “Oko 20.000 obitelji je ipak pronašlo svoj smještaj. U razgovoru s mladim obiteljima otkrili smo da nisu svi u mogućnosti podići kredit i kupiti svoju nekretninu. Najam kao opcija dolazi u obzir, o čemu aktivno razgovaramo s resorom”, rekla je.
Mostarac je objasnio kako bi se lokalne jedinice mogle uključiti u ovu priču. Dodao je da i on s 35 godina živi s roditeljima iz razloga koji su navedeni jer se teško odlučiti za kredit. “Jedinice lokalne uprave bi se trebale baviti stanovanjem, međutim mi imamo najveći problem – od samostalnosti Hrvatske ne postoji sustavna politika stanovanja. Imali smo pojedinačne mjere, od 2001. POS stanovanje, sad APN kredite, imali smo stambenu štednju. No to se sve detalji u velikom kotaču koji nikako da zakotrljamo i stavimo u fokus. Nadam se da će ovaj rast cijena staviti to u fokus”, rekao je.
Mihaljinac Knežević je rekla da se očekuje velik interes za APN kredite. “Glavni problem tzv. APN kredita je to što su oni dostupni samo kreditno sposobnim građanima, a kad govorimo o izazovima stanovanja onda govorimo o građanima koji to nisu, o njima nitko ne razmišlja. APN je manjkava mjera na više načina. Prvi i osnovni problem je ročnost. U jednom trenutku podignete potražnju i aktivnost na tržištu, na koji nije ušao dodatni broj nekretnina, a dokazano je s više studija da je APN pridonio porastu cijena na tržištu, uz ostale faktore poput inflacije, uvođenja eura. Općenito je na tržištu manjak proizvoda. Bilo da se radi o novogradnji ili starogradnji”, naglasila je.
Komentari