Projekt “Dolina vodika Sjeverni Jadran” ispunio je uvjete za dodjelu bespovratnih sredstava u iznosu do 25 milijuna eura izravnoga financiranja, objavilo je Partnerstvo za čisti vodik dodavši kako se rezultati pregovora u okviru programa Obzor Europa za velike doline vodika očekuju početkom ovoga mjeseca.
Da se radi o doista značajnim sredstvima potvrdio je Massimiliano Fedriga, predsjednik Autonomne regije Friuli Venezia Giulia, rekavši kako vjeruje da “ova značajna sredstva, dodijeljena kao priznanje kvaliteti projekta na europskoj razini, potvrđuju i druge mogućnosti koje regija namjerava iskoristiti na sinergijski način, počevši od ulaganja predviđenih talijanskim planom oporavka i otpornosti za proizvodnju i uporabu vodika.”
“Dolina vodika Sjeverni Jadran” prvi je transnacionalni projekt usmjeren na razvoj namjenske doline vodika. Projekt ima za cilj uspostavu okvira za suradnju u razvoju ekološki prihvatljivih tehnologija proizvodnje vodika što pridonosi prijelazu na integrirani ekosustav koji uključuje energetski, industrijski i prometni sektor, ali i omogućava suradnju u području istraživanja i inovacija.
Bojan Kumer, ministar za infrastrukturu Republike Slovenije, podsjetio je da je “ovaj projekt rezultat zajedničkih napora državne i regionalne uprave, industrije, istraživačkih institucija i javnosti, tzv. quadruple helix (četverostrukog modela suradnje).”
Partnerstvo uključuje 34 organizacije te zahvaća cijeli lanac vrijednosti, od proizvodnje, skladištenja, distribucije i završne uporabe vodika kao ključnoga energenta u više sektora.
“Moramo biti svjesni da bi vodik, koji će se većinom proizvodi u Europi, mogao postati značajan izvor energije i snažan alat za smanjenje ovisnosti o uvozu energije kao jedno od najvažnijih pitanja kada govorimo o poticanju gospodarstva Europske unije. Naš je cilj jasan: želimo biti važan globalni igrač uz čisto i održivo gospodarstvo,” istaknuo je ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović.
Ključni dionici iz svih triju zemalja razvijat će pilot-projekte za proizvodnju preko 5000 tona obnovljivoga vodika godišnje te se baviti njegovim skladištenjem, distribucijom i uporabom za dekarbonizaciju važnih industrijskih sektora kao što su proizvodnja čelika i cementa te održiva prometna rješenja.
Komentari