Kako otkriva The New Humanitarian, 13 žena iz Konga trenutno vodi sudske procese protiv djelatnika WHO-a. Tvrde kako su bile žrtve seksualnog zlostavljanja od strane djelatnike za vrijeme ebola pandemije.
Vremenski period počinjenja tih kaznenih djela tako se navodi da je bio između 2018. i 2020. godine o čemu detaljnije piše Health Policy Watch. Prema trenutnim izvješćima i dalje je nejasno stanje slučajeva i rade li još uopće svi optuženi djelatnici na svojim pozicijama. No, još u rujnu 2021. godine otkriveno je 9 navoda o silovanju povezano s trenutnim skandalom.
Novinarska istraživanja potom su se vratila u Kongo, gdje se pronašlo još nekoliko desetaka žena s istim optužbama. Osamnaest tih žena bile su zatrudnjele djelatnice WHO-a. UN-ova organizacije pak tvrdi kako je svim poznatim žrtvama pružala pravnu pomoć, dok se terenskim istraživanjima uspostavlja kako je pomoć došla prekasno u premalom obujmu.
WHO je ovaj tjedan objavio kako interne istrage još traju, ali je isto tako navedeno kako je već osam radnika otpušteno u jednom drugom slučaju vezanim sa seksualnim nasiljem. Christian Saunders, UN-ov posebni savjetnik za borbu protiv seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja, smatra kako trenutno ima napretka u procesima koje rješavaju ovakve slučajeve.
“Mislim da je jako puno toga napravljeno da se istrage unaprijede. Organizacija sada ima šest timova koji su specijalizirani za na-žrtve-usredotočene istrage. Resursi su najveći problem za agencije, stoga duljina ovakvih istraga ima dva razloga. Jedan je manjak resursa. Primjerice, tri inpektora istražuju 50 slučajeva. To zahtijeva vrijeme. Raditi s žrtvama na ovim područjima je također izrazito otežano zbog traume i lokalnih predrasuda koja na ovakvim područjima prate slučajeve. “, kazao je Christian Saunders za The New Humanitarian.
Komentari