Umjesto da troše desetke milijuna eura, brojni klubovi pomno su analizirali stanje na tržištu i jeftino kupovali igrače čija je vrijednost višestruko veća. Tempo donosi pregled najisplativijih kupovina nogometaša
DENZEL DUMFRIES iz PSV-a u Inter, 12,5 milijuna eura
Milanski Inter je u financijskim problemima pa je nakon osvajanja scudetta morao prodavati svoje najskuplje igrače kako bi se zakrpale rupe u proračunu. Uz Lukakua, na prodaju je išao i sjajni desni bočni Achraf Hakimi kojeg je Inter godinu ranije kupio od Reala za 43 milijuna eura, s tim da je ovaj Marokanac zadnje dvije sezone iz madridskog kluba bio na posudbi u Borussiji Dortmund. Umjesto Hakimija, Inter je za povoljnih 12,5 milijuna eura doveo Denzela Dumfriesa iz nizozemskog PSV-a, 25-godišnjaka koji je ovog ljeta pružao odlične igre na Europskom prvenstvu. Dumfries je fizički vrlo moćan desni bočni koji bez problema igra na poziciji beka, ali podatak da je u karijeri do sada zabio 22 gola uz 34 asistencije govori da se itekako kvalitetno zna pridodati napadu. Zbog tih karakteristika, odlično se uklapa u 3-5-2 sustav koji kao i njegov prethodnik Conte, koristi trener Simone Inzaghi.
GIANLUIGI DONNARUMMA iz Milana u PSG, besplatno
Paris Saint Germain je ovog ljeta ponekad izgledao kao netko tko igra „fantasy football“, sjedi kod kuće i bira najbolje igrače za svoju momčad. Messi, Wijnaldum, Ramos, Mendes i Hakimi su potpisali za pariški klub. Zašto smo izdvojili baš Donnarummu? Prvo, jer se radi o 22-godišnjaku koji već slovi za ponajboljeg svjetskog vratara i pred kojim je sigurno više od 10 godina u kojima može postati još bolji. Drugo, Donnarumma će u PSG-u zarađivati 7 milijuna eura po sezoni, što je mnogo, ali ipak puno manje od De Gee, Oblaka, Neuera i Courtoisa, vratara slične razine. Donnarumma je za Milan debitirao kao 16-godišnjak, skupio je 251 nastup za bivši klub, a na nedavnom Euru izabran je i za najboljeg igrača turnira. Za Donnarummu vrijedi opći stav kako nema slabe točke, od fizičkih preko mentalnih do tehničkih atributa, u svemu je na visokoj razini. Transfermarkt ga procjenjuje na 65 milijuna eura.
EDUARDO CAMAVINGA iz Rennesa u Real Madrid, 31 milijun eura
Madridski Real se kroz cijeli ljetni prijelazni rok trudio dovesti Kyliana Mbappéa, ali kako PSG nije pristao ni na jednu ponudu, Madriđani su se odlučili okrenuti Eduardu Camavingi, 19-godišnjem veznom igraču Rennesa koji je prije godinu dana debitirao za Francusku u pobjedi 4-2 protiv Hrvatske. Real je Camavingu, koji po Transfermarktu vrijedi 55 milijuna, Rennesu platio 31 milijun eura, i to se čini kao fantastičan posao. Prethodno je Rennes za Camavingu tražio 60 milijuna eura, ali igraču je ugovor isticao 2022. godine pa u francuskom klubu nisu htjeli riskirati da ga sljedeće ljeto izgube besplatno i pristali su ga prodati za manji novac. Camavinga je centralni vezni koji strašno puno radi u obrani, fizički je vrlo moćan a koliko je kvalitetan kad se ubacuje u suparničku trećinu pokazao je već u prvom kolu Lige prvaka kad je asistirao Rodrygu za gol i pobjedu protiv Intera u Milanu.
TINO LIVRAMENTO iz Chelsea u Southampton, 5,9 milijuna eura
Tino Livramento do ovog ljeta je bio potpuno nepoznat igrač, što ne čudi jer se radi o 18-godišnjaku koji je odrastao u omladinskom pogonu Chelseaja. Londonski je klub ovog ljeta dosta prodavao kako bi skupio novac za kupnju Lukakua, pa se u prodaji našao i Livramento. Radi se o desnom beku koji je prošle sezone u Chelseaju dobio nagradu za najboljeg igrača klupske akademije, ali je svejedno ovog ljeta odlučio karijeru nastaviti negdje drugdje, konkretno u Southamptonu. Transfer je iznosio 5,9 milijuna eura, s tim što se Chelsea zaštitio tako da ga mogu opet otkupiti za 30 milijuna eura. „On ima sve što treba da postane dobar: tijelo, brzinu, talent na lopti“, rekao je trener Saintsa Ralph Hasenhüttl koji apsolutno vjeruje u ovog mladog igrača i od prvog ga kola redovno drži u prvih 11. Livramento već iskazuje kvalitetu pa je u kratkom roku postao miljenik navijača.
JESPER LINDSTROM iz Brondbyja u Frankfurt, 7 milijuna eura
Eintracht Frankfurt je ovog ljeta prodao Andrea Silvu u RB Leipzig za 23 milijuna eura, a taj je novac trošio uglavnom na mlade vrlo talentirane igrače. Najviše su u Frankfurtu potrošili na 21-godišnjeg Danca Jespera Lindstroma kojeg su za 7 milijuna eura doveli iz Brondbyja. Lindstrom je ofenzivni vezni, može igrati i na lijevom krilu, a u prošloj sezoni u kojoj je Brondby nakon 2005. godine prvi put postao prvak upisao je 10 golova i 12 asistencija. Za reprezentaciju Danske je debitirao u studenome prošle godine, ali nije bio među igračima koji su na Euru ove godine došli do polufinala gdje su izgubili od Engleske. „Lindstrom nam donosi puno kvalitete, bit će nam od velike pomoći. Strašno je brz i dovoljno mu je vrlo malo prostora da bi kreirao situacije za sebe i suigrače“, rekao je trener Frankfurta Markus Krösche koji mladog Danca od početka Bundeslige drži u prvom sastavu.
Rennes je za Camavingu tražio 60 milijuna eura ali igraču je ugovor završavao 2022. godine pa nisu htjeli riskirati da ga sljedeće ljeto izgube besplatno
DEMARAI GRAY iz Bayer Leverkusena u Everton, 2 milijuna eura
Demarai Gray je 25-godišnji Englez koji je prošao kroz omladinski pogon Birminghama, a u siječnju 2016. godine kao 19-godišnjaka ga je za 5 milijuna eura kupio Leicester koji je te sezone senzacionalno osvojio Premier ligu. Gray je u Leicesteru igrao dobro, skupio je u pet sezona na krilnim pozicijama impresivna 132 nastupa, 10 golova i 16 asistencija, ali nije bio potpuno zadovoljan svojim statusom kod trenera Brendana Rodgersa pa je u siječnju ove godine prešao u Bayer Leverkusen. Tamo je skupio 10 nastupa i jedan gol, ali nije ni u Njemačkoj bio presretan. Trener Evertona Rafael Benitez je već puno puta dokazao da zna „upecati“ kvalitetne a jeftine igrače, i po svemu sudeći to mu je i sada uspjelo. U prve četiri utakmice u dresu Evertona Gray je tri puta igrao na lijevom krilu a jednom kao povučeni napadač, upisao je tri gola i naznačio da bi mogao biti veliko pojačanje. „Dok sam bio trener Newcastlea zapazio sam ga na utakmici protiv Leicestera, i od tad ga pratim. Čim se ukazala prilika, učinili smo sve da ga dovedemo“, rekao je Benitez o Grayu.
ASTER VRANCKX iz Mechelena u Wolfsburg, 8 milijuna eura
Wolfsburg je još na zimu za 8 milijuna eura osigurao dolazak veznjaka Astera Vranckxa, ali 18-godišnji Belgijanac je tek ovog ljeta stigao u Njemačku. Doduše, došao je ozlijeđen, ali u Wolfsburgu ne sumnjaju da su napravili sjajan posao. Vranckx je momak odrastao u omladinskom pogonu Mechelena, porijeklom je iz DR Konga a u prvoj belgijskoj ligi je u dvije sezone upisao 38 utakmica, 5 golova i 4 asistencije. Za Vranckxa kažu da je kopija Axela Witsela s malo boljim napadačkim predispozicijama, vrijedi spomenuti da na FIFA-i 21 ima rejting pet zvjezdica a potencijal mu ide od 66 do 84. „Kad netko u Mechelenu, u belgijskom prvenstvu postane standardni član prvih 11, onda znate da se radi o posebnom talentu. Aster može igrati na svim pozicijama u veznom redu i sretni smo što ćemo raditi na njegovu razvoju“, rekao je sportski direktor Wolfsburga Marcel Schafer.
LAZAR SAMARDŽIĆ iz Red Bull Leipziga u Udinese, 3 milijuna eura
Lazar Samardžić je 19-godišnji veznjak čiji su roditelji bosanski Srbi, ali rođen je u Njemačkoj i ima tamošnje državljanstvo pa je od U-16 uzrasta redovni član mlađih reprezentativnih selekcija Elfa. Samardžić je nogometno odrastao u Herthi, odakle ga je u ljeto 2020. za 500 tisuća eura kupio Red Bull Leipzig. Kroz mlađe kategorije Samardžić je bio strašno dominantan, u dvije sezone U-17 lige dao je 40 golova i 20 asistencija, a zatim je u U-19 ligi upisao 14 golova i 9 asistencija u 16 utakmica. Njemački treneri za Samardžića kažu da je „novi Kai Havertz“. Ipak, u prvoj momčadi Red Bulla Samardžić je kroz prošlu sezonu upisao tek 244 minute u 9 utakmica, bez gola i s jednom asistencijom. Tražio je transfer iz Red Bulla, čak ni posudbu nije htio, pa je utrčao Udinese s ponudom od 3 milijuna eura, što su u Leipzigu prihvatili. Da će biti dobar posao Samardžić je najavio već u prvoj utakmici za Udinese: protiv Spezije je ušao u 81. minuti a osam minuta kasnije postigao gol za pobjedu.
Trener Evertona Rafael Benitez zna pronaći kvalitetne a jeftine igrače. Doveo je Graya koji je u šest utakmica za novi klub postigao tri gola
CALVIN STENGS iz AZ Alkmaara u Nicu, 15 milijuna eura
Francuski prvoligaš Nica već neko vrijeme slovi za klub koji radi sjajan posao na duge staze, a u sklopu tog projekta, uz trenera Christophera Galtiera iz aktualnog prvaka Lillea, iz nizozemskog Alkmaara su za 15 milijuna eura doveli Calvina Stegsa, desnokrilnog 22-godišnjaka koji iza sebe ima sjajnu sezonu. Za Alkmaar je u svim natjecanjima odigrao 39 utakmica, dao 7 golova i 6 asistencija, a navijači Rijeke ga pamte po asistenciji u 2:1 pobjedi nizozemske momčadi u prošlosezonskoj Europa ligi. Stegs je bio član nizozemske reprezentacije na Euru, ali nije upisao nastup. Stengsa se po stilu igre najviše uspoređuje s Bernardom Silvom iz Manchester Cityja, iako je vjerojatno i ofenzivniji od njega.
MATTHEW HOPPE iz Schalkea u Mallorcu, 3,5 milijuna eura
Amerikanac Matthew Hope je prešao iz Schalkea u Mallorcu za tri milijuna eura i to je jedan od najboljih best-buy poslova ovog ljeta. Hoppe je 191 cm visoki 20-godišnji napadač koji je prošle sezone u Bundesligi u 22 utakmice upisao 6 golova i jednu asistenciju. Nije neka statistika, reći ćete, ali sjetite se da je igrao za Schalke koji je imao upravo katastrofalnu sezonu okončanu uvjerljivo na zadnjem mjestu. Hoppe je u mlađim danima trenirao u Barceloninoj akademiji u Arizoni, u Schalkeu je od 2019. Glavna priča je postao prošle godine u 15. kolu Bundeslige, Schalke je došao do prve pobjede, s 4:0 pobijedili su Hoffenheim, a tri je gola zabio Hoppe. Ljetos je na Gold Cupu Hoppe upisao pet nastupa i jedan gol za Sjedinjene Države koje su i osvojile turnir. Zašto je ovaj mladi napadač otišao iz Schalkea, jasno je, druga Bundesliga bi bila veliki korak unazad za njega.
Komentari