Sa specifičnim načinima proslave Međunarodnog praznika rada suočen je cijeli svijet, a donosimo vam pregled iz nekoliko europskih zemalja o tome kako oni provode današnji praznik s obzirom na koronavirus. Manja ili gotovo nikakva okupljanja i bez tradicijskih običaja, obilježja su svih europskih gradova ove godine.
Grčka: Prosvjed pred parlamentom
Grčki radnici i studenti su se noseći maske i rukavice okupili u petak pred parlamentom kako bi obilježili Međunarodni dan rada, prkoseći vladinoj zabrani okupljanja zbog pandemije koronavirusa.
Koristeći plastične oznake na tlu kako bi poštivali fizičku udaljenost, stotine prosvjednika sudjelovale su u skupu u organizaciji skupine PAME bliske komunistima.
Mahali su zastavama, izvikivali parole i nosili transparente poput “Nećemo se žrtvovati za šefove”.
Španjolska: 1. maj građani provode zatvoreni u svojim domovima i obilježavaju ga preko društvenih mreža
Radnici u Španjolskoj, pogođeni gospodarskom krizom izazvanom koronavirusom, umjesto na uličnim prosvjedima nalaze se zatvoreni u svojim stanovima a sindikati su obilježavanje Praznika rada premjestili s gradskih trgova na društvene mreže i u medije.
„Već 130 godina obilježavamo ovaj dan kao otpor radnika i radnica eksploataciji te tražimo dostojanstvene uvjete rada i dostojanstven život“, napisali su vođe sindikata Pepe Álvarez i Unai Sordo u dnevnim novinama El País.
Zbog zatvaranja kafića, trgovina, restorana, hotela i drugih poslovnih objekata ove godine će proizvodnja roba i usluga pasti 9,2 posto pa će nezaposlenost uzletjeti na 19 posto, rekla je ministrica gospodarstva Nadia Calviño u petak na konferenciji za medije. Oporavak očekuje 2021. godine kada bi trebala završiti zdravstvena kriza koja je pogodila zemlju.
Njemačka: Po prvi puta nakon 70 godina Praznik rada bez tradicionalnih demonstracija
Praznik rada tradicionalno je u Njemačkoj dan glasnih prosvjeda i prepunih ulica, no očekuje se da će ovogodišnji praznik radničkih prava biti veoma različit.
Praznik će se prvi put u petak nakon više od 70 godina obilježiti bez većih javnih prosvjeda ili marševa. U gradovima diljem zemlje otkazani su događaji zbog pandemije koronavirusa.
Umjesto toga, organizatori prosvjeda poput Njemačke konfederacije sindikata (DGB) i Socijaldemoktratske stranke (SPD) održat će događaje internetskim putem.
Ipak, policija će u gradovima poput Berlina ipak biti na oprezu kako bi ugasila eventualna okupljanja koja krše trenutna pravila o socijalnom distanciranju.
U glavnom gradu odobreno je više od 20 manjih demonstracija, od kojih svaka ne smije imati više od 20 sudionika, što je daleko od događaja koji su brojali tisuće ljudi na Praznik rada.
Komentari